Избрани Новини
Чомаков: Имаше идея в Панаира да се снима “Биг Брадър”
Гергов влезе в Панаира по времето на Чомаков
Георги Гергов влезе в Пловдивския панаир чрез публично-частното дружество “Пълдин туринвест” АД, което беше учредено с решение № 177 на Общински съвет-Пловдив от 15 юни 2006 г.
Предложението за създаването на смесената фирма е на четири групи съветници – ОДС, Коалиция за Пловдив (БСП), ВМРО и ДПС. Дружеството е създадено с цел стопанисване и управление на недвижими имоти в Стария град и развитие на туристическа дейност. Чрез “Пълдин туринвест” общината трябваше да стане съдружник на държавата в Пловдивския панаир. Няколко месеца по-рано Георги Гергов възстанови членството си в БСП и влезе с летящ старт в ръководството на Столетницата – на национално, областно и градско ниво.
Тогавашният кмет на Пловдив д-р Иван Чомаков лобира активно за учредяването на смесеното дружество с аргумента, че с дивидентите от Панаира общината ще строи детски градини и ясли, ще се възстановява пътната инфраструктура. В резултат общината апортира 12 общински имота в Стария град и още 10 извън резервата, включително оранжериите на “Паркове и градини” и 263 дка градски разсадник, с обща площ над 360 декара. Гергов вкара като капитал “Слънчев ден”, “Санкт Петербург” и ЦУМ.
Постепенно Гергов увеличава дела си в публично-частното дружество и в момента държи 75% от акциите. Паралелно с това изкупува малки дялове от физически лица реститути на Панаира. В резултат днес Георги Гергов е мажоритарен собственик на “Международен панаир Пловдив” АД. Откакто е влязъл в Панаира, Гергов не е дал и стотинка дивидент нито на общината, нито на държавата.
Днес Върховният касационен съд се произнесе за собствеността на Пловдивския панаир. Решението оставя в ръцете на Георги Гергов националния изложбен център.
ПловдивУтре разговаря с д-р Иван Чомаков, управлявал града в два последователни мандата от 1999 до 2007 г. Ето какво каза бившият градоначалник:
Д-р Чомаков, каква е историята на Пловдивския панаир от ваша гледна точка?
В моята управленска програма от първия мандат беше заложено да има преструктуриране на Панаира, с 33 процента участие на общината. Исках да се гарантира, че Панаирът ще изпълнява функциите, с които е създаден преди 120 години и ще го има и след нас. Винаги съм отстоявал тази позиция. Публично-частното дружество беше създадено по предложение на общински съветници от всички политически партии в тогавашния Общински съвет. Аз не мога да реагирам срещу 51 човека, Общинският съвет е законодателният орган на общинското управление.
Защо се решихте да правите публично-частно дружество?
Още тогава бяхме критикувани от ЕС, че у нас няма такава форма “публично-частно партньорство”, а в Европа това е честа практика. По наше време нямаше законодателство, което да регламентира конкретно правата и задълженията на партньорите. Сега вече има Закон за публично-частното партньорство.
Как стана така, че Панаирът, който продължава да е в забранителния за приватизация списък, премина в частни ръце?
Държавата допусна сериозна грешка, която даде възможност частния партньор да придобие по-голям процент. Физически лица, реститути, по съдебен път си върнаха собствеността в панаира. По онова време дяловете на държавата и частния акционер бяха почти поравни. Държавата трябваше да изкупи акциите на реститутите. Беше направена оценка – 500 милиона, и, ако държавата беше платила парите на тези физически лица, като резултат съотношението в Съвета на директорите щеше да е различно, а това щеше да промени и формата на управление.
Обвиняват ви, че сте лобирали за Гергов?
Нека направим едно уточнение - Панаирът не е приватизиран, направено беше преструктуриране на собствеността. Аз не съм бил за такъв тип преструктуриране, какъвто е сега. Винаги съм бил за участие на общината в Панаира, което има интерес за запазване на дейността и развитие на националния изложбен център, който беше визитна картичка на Пловдив.
От друга страна, след преструктурирането, през 2005-2007 г., Панаирът реализира сериозни печалби и бяха направени сериозни реинвестиции.
Какво не ви харесва в Панаира?
Не харесвам управлението. За мен една такава структура трябва да работи денонощно. В сегашният вариант на формулата – отдаване под наем на площи на изложители, е изчерпана. Не може само да продават. В Панаира трябва постоянно, целогодишно да има дейност.
Давал съм идея да се направи конкурс за международен мениджър, дори ходихме в Лайпциг да почерпим опита на Лайпцигския панаир. Идеята беше да се привличат не само пловдивчани, а и българи от чужбина, както и чуждестранни граждани.
Имаше интерес през зимата, когато няма изложения, в палатите да се снимат филми. Тази идея се прие като несериозна. Включително е имало интерес и шоу предаването “Биг Брадър” и други такива мащабни прояви да се правят в Панаира. Не се възприе. Според мен добрите мениджъри трябва да предвиждат развитието на компаниите си. Управлението днес решава проблемите на града след 20 години.
Харесва ли ви как изглежда днес Панаира?
Не съм стъпвал там от 2-3 години. Обновен е, но няма хора.
Топ Новини