Живот без евро

Архив Пловдив

08-07-2012, 10:27

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Изходът от валутния съюз е възможен без криза в световната икономика според икономиста Роджър Бутъл

Изходът от валутния съюз е възможен без да се предизвика криза в световната икономика. За това свидетелства работата на Роджър Бутъл, носител на икономическата награда Уолфсън, пише германското издание "WirtschaftsWoche Heute".

Обикновено връчването на наградите на икономисти не предизвиква голям интерес в обществото. Но в четвъртък се случи нещо друго. Тогава частният лондонски фонд на името на Чарлз Уолфсън връчи премия на Роджър Бутъл за работата му с провокативното име “Раздяла с еврото. Практическо ръководство”. Именно с този си труд Бутъл и шестте му съавтора взеха участие в провеждащия се от британския фонд конкурс.

Организаторите очакваха откриване на нови идеи относно следното: как може да се ликвидира еврозоната, без да се нанесе голям ущърб на икономиката. Интересът към премията, която е 250 хиляди евро, бил колосален - най-вече от страна на Германия. Данните са предоставени от организаторите на конкурса – лондонската изследователска компания Policy Exchange. Повече от 400 кандидати участвали в конкурса.

В състава на журито влезли четирима известни професори по икономика, които решили да наградят Бутъл, защото той “обстоятелствено и на достъпен език проанализирал всички аспекти за възможния изход от еврозоната”. В работата си Бутъл концентрирал вниманието върху случаите, в които една или няколко обхванати от криза държави напускат еврозоната. За да се избегнат вълнения на финансовия пазар и масовото източване на парични средства от банките, изходът, според победителя в конкурса, трябва да се подготви тайно от неголяма група представители на правителството и Централната банка.

Другите страни-членове на ЕС, централните банки и обществеността могат да разберат непосредствено преди напускането на еврозоната. Най-добрият ден за подобно “бягство” е петък. Банките и борсите трябва да бъдат веднага затворени. Ако обществото узнае нещо за подготовката, то тогава трябва да се контролира прехвърлянето на капитали. В края на неделния ден правителството и централната банка трябва, според Бутъл, да обяснят на обществото и финансовите пазари бъдещата си стратегия.

“Ако изходът се превърне във фиаско, по ще се наложат стабилни макроикономически условия”, - подчерта Бутъл в интервю за WirtschaftsdWoche. Централната банка трябва да премине към стратегия за управление на инфлацията, т.е. към таргетиране, и да се стреми към постигане в това отношение на низки показатели. Правителството трябва да се подчини на твърди правила в областта на бюджетната политика.

За да не се допусне развиване на спиралата цена-заплата, правителството трябва да забрани всички форми на индексация на работната заплата. Освен това, то трябва при получаването на нови кредити да пуска индексирани с отчитане на инфлацията облигации, за да потвърди документално желанието си да постигне стабилност. В началото на следващата седмица банките и борсите отново могат да бъдат отворени. До този момент всички заплати и цени трябва да бъдат преизчислени от евро в драхми (защото пример в работата на Бутъл е Гърция) в съотношение 1:1.

Старите монети и банкноти евро могат да се използват по време на преходния период, който не бива да превишава 6 месеца. Външният курс на новата валута трябва свободно да се колебае относно долара, еврото и другите валути. Бутъл смята, че новата валута ще се обезцени с 30 % или 50 %... “Това трябва да се направи, за да може страната отново да стане конкурентноспособна”, - подчертава британският икономист.

Обезценяването на валутата води до задържане на импорта, и затова инфлацията в продължение на две последващи години ще се увеличава всеки път с 5 %, смята Бутъл. Но опитът на други държави, преминали през подобно обезценяване, показва, че ръстът на цените ще има временен характер. От гледна точка на Бутъл, решаващо значение ще има понижаването на дълговата тежест в кризисните страни след изхода от еврозоната.

Затова правителствата трябва да прехвърлят всички облигации към новата валута и да се договорят с кредиторите за временен отказ от искания, в резултат на което размера на държавния дълг може да бъде съкратен до 60 % от БВП. Местните банки, които ще се окажат в тежко положение, трябва да бъдат рекапитализирани с помощта на Централната банка. Международните договори, сключени на базата на еврото и на основата на международното право, трябва да бъдат преведени в съответствие с валутната кошница. Нова северна валута? Бутъл се основава на следното – в продължение на две години, след непродължителното срутване, ще започне подем.

Разбира се, това може да доведе до по-нататъшно разрушаване на еврозоната. Ако в Гърция след изхода от еврозоната започна съживяване на икономиката, то португалците, испанците и италианците могат да решат да направят същото. Бутъл смята за възможно, еврото след известно време да се свие до “нордо”, което ще има разпространение в Германия, Холандия, Финландия, Австрия и Белгия.

“Тези страни са най-близки към идеала за оптималното валутно пространство”, - смята Бутъл. А Франция? От политически съображения Франция ще се опита да стане член на зоната “нордо”. Но в икономическо отношение заради низката си конкурентноспособност тя, както смята британският икономист, няма да помогне на себе си. “Франция, - смята Бутъл, - трябва да търси бъдещето си на юг”.