Дянков управлява двореца Кричим от днес

Архив Пловдив

11-07-2012, 09:32

Автор:

Иван Иванов

Всичко от Автора

Преди месец ВКС потвърди, че дворецът не е на Симеон Сакскобургготски

Министерството на финансите поема от днес управлението на двореца и ловното стопанство в Кричим, за чиято собственост претендираха Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза.

Върховният касационен съд потвърди решението на пловдивския апелативен съд и окончателно постанови, че Сакскобургготски и сестра му не са собственици по право на двореца “Кричим”, построен с пари за Интендантството в началото на миналия век.

Очаква се в управление на Министерството на финансите да бъдат предоставени и имотите, съставляващи стопанство “Кричим”, намиращо се край с. Куртово Конаре, община Стамболийски.

Досега имотът се стопанисваше от НСО, но е с отпаднала необходимост за службата.

Решението за двореца “Кричим” е първото приключило дело за „царските“ имоти, което ще даде насока за развитие на останалите казуси. Споровете за дворците „Врана“, „Ситняково“ и „Бистрица“ продължават да буксуват пред Софийския градски съд. Дело се води и за „царските гори“ в Рила.

Върховният съд допусна за разглеждане делото за двореца „Кричим“ по изключение. ВКС се нагърби да изясни неяснотите в българското законодателство по казуса с т.нар. „царска реституция“.

Същността на спора бе за собствеността върху имотите, които влизат в Интендантството на цивилната листа на Царя. Службата е отговаряла за цялото материално осигуряване на монархическата институция от нейното създаване след Освобождението до 1947 година.

Сакскобургготски и сестра му се позоваваха на решението от 1998 година на Конституционния съд (КС), с което Законът за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе бе признат за противоконституционен. Стъпвайки върху това решение, те твърдяха, че имотите от Интендантството на цивилната листа на Царя са техни по право и са одържавени неправомерно. Тезата на държавата бе, че Интендантството е държавна институция, издържана изцяло от държавния бюджет и поради това имотите, които влиза вътре в нея са държавна собственост.

Симеон Сакскоургготски и Мария-Лузиза Хробок загубиха делото и пред трите инстанции на българския съд. Решението на ВКС в състав с председател съдия Костадинка Арсова и докладчик съдия Василка Илиева, представлява на практика подробен анализ на същността на Интендатството и покупките на царете.