Избрани Новини
Военните новини, които липсват в новините
Всеки един от четирима американски войника, загинал от раните си в Афганистан и Ирак, е можело да бъде спасен, ако е съществувало адекватно оборудване и са се прилагали съвременни медицински технологии
Една от най-любопитните дискусии на отиващата си седмица се разгоря около появилата те се на страниците на «Army Times» информация от доклада на американския Военен институт за хирургически изследвания. Докладът съдържа шокиращи данни: всеки един от четирима американски войника, загинал от раните си в Афганистан и Ирак, е можело да бъде спасен, ако е съществувало адекватно оборудване и са се прилагали съвременни медицински технологии. Т.е. загубите във войната са могли да бъдат съкратени с 25 %.
От 4900 войника, получили смъртни рани, само 1391 са умрели веднага след боя, а 2699 не са доживели до момента на получаване на медицинска помощ в стационарните медицински центрове. Цифрите показват, че американците има над какво да работят. Независимо от това, че смъртността от раните при американците по време на Втората световна война е била 19.1 %, във Виетнам – 16.1 %, а в Ирак и Афганистан – само 10 %.
Главната причина за смъртността при ранените, които са могли да бъдат спасени е кръвозагубата. Около 90 % от ранените умират на бойното поле и 80 % - в медицински центрове – по същата причина. Коментаторите на доклада излагат версиите си около статистиката. Според мнението им, подобни загуби са следствие на неадекватните методи, които се използват в Армията. Първо, армейските медицински въртолети са длъжни да дочакат въоръжения екскорт, за да излетят за евакуиране на ранените. Подобна практика води до задържане и загуба на време. Американците не могат да въоръжат медицинските въртолети с оръжия, защото това е забранено от Женевската конвенция. Някои коментатори предлагат въобще да се махне червеният кръст от медицинските въртолети и така да се избегнат юридическите бариери. Второ, както показва статистиката, при евакуация на ранените от бойното поле под грижите на медиците на Националната гвардия оживяват повече хора. Това е свързано с факта, че медиците от Националната гвардия покрай стандартната си военна подготовка, в гражданския живот работят пълноценно като санитари и имат по-голям опит. Нежеланието на Армията да излезе от бюрократичните рамки на общия курс на подготовка на медиците коментаторите на доклада смятат за една от причините за повишената смъртност при ранените.
Самите американски войници се отнасят с хумор към вероятната си гибел. В Reddit те обменят идеи за завещанията си. В случай на смърт на войника застраховката може да достигне до 400 000 долара при ежемесечни вноски само на 27 долара. Около общоприетите завещания, при които войниците оставят пари на близките и роднините си, има и екзотични. Някои завещават на приятели определена сума, за да си устроят “убийствен купон” в памет на загиналия. “Убийствен купон” – именно този термин те споменават в завещанията си. Друг американски военен оставил 30 000 долара за покупка на автомобил на приятеля си. Най-много овации е събрало завещанието, в което мъж принуждавал жена си да напусне САЩ 60 дена след гибелта му, да не се връща в Щатите в течение на 9 месеца и да не се задържа в нито една държава повече от 30 дена. Така той заставил жена си след смъртта му да пътешества по света. Коментаторите твърдят, че така войникът искал да отвлече вниманието на жена си от мъката по неговата смърт.
Топ Новини