Франция празнува Деня на независимостта

Архив Пловдив

14-07-2012, 10:12

Автор:

Иван Иванов

Всичко от Автора

Празникът се отбелязва с внушителен военен парад

Днес французите отбелязват превземането на Бастилията - момент на съгласие, единение и сплотеност на нацията.

Крепостта Бастилията била построена през 1382 година. Тя трябвало да служи като укрепление на подстъпите в столицата. Скоро била превърната в затвор, предимно за политически престъпници. Там са лежали Франсуа Ларошфуко, Пиер Огюстен Карон де Бомарше и Волтер. За много поколения французи крепостта е била символ на всевластието на краля, затова падането й се възприемало като тържество на революцията.

Сега на мястото на Бастилията е голям транспортен кръг – обръщало с Колона на Бастилията в центъра. От тук обикновено започват ежегодните празненства.

Традиционният ритуал на честване на Деня на превземането на Бастилията се открива сутрин с военен парад. Наблюдава се от целия Париж и милиони туристи. Президентът на Франция приема военния марш и прави традиционно обръщение към нацията.

На 14 юли 1789 година парижани превземат крепостта-затвор Бастилия – символа на кралския деспотизъм – и освобождават намиращите се в нея седмина политически затворници. Никой не предполага, че това е началото на една от най-великите революции в света.

Бастилията е построена през 1382 година като укрепление към подстъпите на столицата Париж. Скоро обаче започнала да изпълнява функциите на затвор и то предимно за политически затворници. За 400 години обитатели на Бастилията са били не малко знаменитости. Сред тях са Франсуа Ларошфуко, Пиер Огюстен Карон де Бомарше, Маркиз дьо Сад, Желязната маска, Никола Фуке.... Два пъти затворник в Бастилията е бил Волтер.

Всъщност значението на завземането на Бастилията е силно преувеличавано от романтични историци като Жул Мишле, който искал да превърне това събитие в символ на създадената впоследствие Френска република. В интерес на истината превземането на сградата е станало само след тричасова престрелка между 32 затворнически надзиратели и около 1000 бунтовници. След това стражата е капитулирала безусловно, като е дала един убит.

До следващия 14 юли Бастилията е разрушена от дърводелци от парижкото предградие Сент Антони. Камъните от зидовете са използвани при строежа на обществени сгради и мостове в Париж и околностите му. Сега на мястото на мрачната крепост има транспортен кръг-обръщало, в чийто център се намира Колоната на Бастилията. Там е и площад Бастилия (Place de la Bastille ) и националната опера на Франция, построена по инициатива на бившия президент Франсоа Митеран и открита на 13 юли 1989 година.

14 юли става национален празник на Франция на 31 януари 1879 година. Но сега по-голямата част от празнуващите французи не го свързват с Бастилията и с последвалата революция. Те свързват 14 юли с нещо велико, светло, радостно и патриотично.

Официалната програма на празника по традиция предвижда поредица от балове: бал на пожарникарите, Големият бал на 13 юли в парка на двореца Тюйлери. На самия 14 юли се провежда тържествен военен парад на Елисейските полета – започва в 10 часа от Етуал в посока към Лувъра, като го приема лично президентът. На площад Конкорд срещу знаменитата Триумфална арка са издигнати специални трибуни за зрителите. Финал на празника е големият салют и илюминациите край Айфеловата кула и на Марсово поле. Това истинско пиротехническо шоу обикновено започва в 10 часа вечерта. Тази нощ Париж не спи.