В доклада на ЕК: Реформата в България не е устойчива

Архив Бургас

18-07-2012, 16:53

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Все още се наблюдават слабости, касаещи по-специално етиката в съдебната система, свързани с последователността на дисциплинарната практика във връзка с прозрачността и обективността на назначенията, се казва още в доклада.

„Законите са налице, сега е важно да бъде гарантирано тяхното прилагане. България е постигнала относителен напредък и може да постигне поставените цели, но трябва да покаже по-голяма ангажираност с реформите и да положи по-ефективни обединени усилия отколкото в миналото",

заяви председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу. Все още трябва да бъдат демонстрирани убедителни резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност, за да се разсее безпокойството на българските граждани и на европейските партньори на България. Това е оценката по информация на пресцентъра на Европейската комисия.

Комисията прие доклад за напредъка по механизма за сътрудничество и проверка. Докладът обхваща петгодишен период от присъединяването на България към ЕС през 2007 г. досега и представя оценката на Комисията за напредъка, постигнат от България през този период в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и борбата с организираната престъпност.

Основното заключение в доклада е, че за да се постигне необратимост на процеса, е необходимо по-задълбочено провеждане на реформите.

В доклада се посочва, че през тези пет години е постигнат напредък, но и че все още реформата не е устойчива и необратима. Напредък е постигнат с приемането на основната законодателна рамка и създаването на важни нови институции. 

В доклада се препоръчва в бъдеще България да съсредоточи усилията си за запълване на оставащите пропуски в правната и институционалната рамка и да концентрира вниманието си върху прилагането на неотдавна приетото законодателство.

Все още се наблюдават слабости, касаещи по-специално етиката в съдебната система, свързани с последователността на дисциплинарната практика във връзка с прозрачността и обективността на назначенията, атестирането и повишенията в съдебната система.

По отношение на борбата с корупцията координацията между различните органи все още е недостатъчна и реформите се нуждаят от по-голяма насоченост и ангажираност за постигане на резултати. В борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност все още трябва да бъдат постигнати убедителни резултати.