Избрани Новини
Експерти: Да не виним киното за насилието
Инцидентът в Колорадо, в който загинаха 14 души, а десетки бяха ранени, е един от най-кървавите трагедии в САЩ за последните години
Филмите, съдържащи сцени на насилие не бива да бъдат обвинявани за разстрела на зрители в киното в щата Колорадо, коментира експертът от Fox News и психиатър Кейт Аблоу.
Съдържанието на филма “Тъмният рицар: Възраждане на легендата”, където главният отрицателен герой Бейн извършва масови убийства, с маска на лицето, предизвика в САЩ многочислени въпроси около причината за провокираното престъпление.
“Не стреляше Батман. Това бе дело на реален човек. Без съмнение, полутъмното кино, голямото количество хора, дошли на премиерата на толкова отдавна очаквания филм, бяха привлекли човек, склонен към насилие. Но, по същата логика той би могъл да бъде привлечен от футболните стадиони, от ресторантите или политическите мероприятия”, - отбелязва експертът.
По думите на Аблоу, подобни случаи на немотивирана агресия, са обусловени от личностни проблеми на престъпника. Най-често, проблемите се коренят в ранното детство и могат да бъдат провокирани от психологически травми, например, насилие в семейството, душевен тормоз от страна на връстници.
Независимо от това, че медията действително може да провокира силна емоционална реакция, демонстрацията на реални сцени на насилие в телевизионните новини имат по-голям пагубен ефект, отколкото фантастичните филми.
“Смятам, че трилогията “Тъмният рицар” е значително по-малко вредна за зрителите, отколкото телевизионните новини. По време на новините зрителите се фокусират върху разрушения и смърт, а след няколко секунди се озовават в прогнозата на времето и спорта. Такова рязко превключване на вниманието от една тема на друга създава илюзорното усещане, че трагедията по същество не е трагедия. Но подсъзнанието не забравя видяното”, коментира Аблоу.
Инцидентът в Колорадо, в който загинаха 14 души, а десетки бяха ранени, е един от най-кървавите трагедии в САЩ за последните години. Разстрелите зад океана обаче се случват доста често. Най-силен резонанс през последните години получи покушението над члена на палатата на представителите в американския конгрес Габриел Гифордс през януари 2011. След него средствата за масова информация заговориха за необходимостта да се завиши нивото на контрол над притежателите на оръжие. Но официалните лица в САЩ нямат положителна публична реакция по темата, заявявайки че правото на притежание на оръжие от гражданите е здраво закрепено чрез конституцията на САЩ.
Топ Новини