Избрани Новини
Популярната култура – а сега накъде?
Обезценяването на понятието “култура” води човечеството до задънена улица
Обезценяването на понятието “култура” води човечеството до задънена улица.
Това е изводът от “Цивилизация на шоуто” на един от представителите на водещата интелигенция на съвременния свят, лауреатът на Нобелова награда по литература, перуанският романист Марио Варгас Льоса, пише турското издание "Cumhuriyet".
Съвременното общество ежедневно се сблъсква с продукти на популярната култура, намира се във властта на закостенелия малодушен характер, а също и в плен на неблагоприятен сценарий за развитие, който създава мошеничество и илюзия, вместо изкуство и култура, твърди Льоса.
В съвременния свят културата е подложена и се свежда до посредственост, а журналистиката – до сензационни репортажи. Културният разпад обхваща всички сфери на обществения живот – от политиката до човешките отношения.
Първоначалният тласък за излизането на книгите му на бял свят дал шокът, преживян от него преди няколко години по време на Венецианското биенале.
Обсъждането на кулинарни рецепти и мода, които в културния живот на обществото са по-достъпни в сравнение с литературата, философията или музиката, довежда до социална пасивност. В последната част на книгата си Льоса твърди, че съвременното изкуство е способно да направи живота по-богат, по-интересен, да му придаде смисъл и вдъхновение.
Ситуацията в света вълнува всички ни. От една страна, несправедливостта, беззаконието, неравенството, а от друга – културният регрес, отказът на човека от хуманността.
Как човечеството да се измъкне от този затворен кръг?
Във в. «Cumhuriyet», на страницата, посветена на икономиката, е публикувана статия, която твърди, че световната интелигенция, най-накрая, е започнала да се замисля над един проблем. В новинарски коментар, озаглавен “ Настъпи краят на капитализма” се подчертава, че днес интензивност придобиват новите пътища за обществен и икономически ред, съотносими с понятието човешка чест. Въпросът за прехода към глобален икономически ред, хармонизиращ с понятието чест, е главният въпрос на деня.
Да се родиш – не означава, че ще се превърнеш в човек. Ако можем да направим света и живота в него във всички отношения достойни за човека, то можем да се смятаме за хора. Пътят към това преминава през борбата. Да обогатят съвременния свят и да го доведат до по-човешки начин на живот, са способни само постоянните усилия в културната сфера, а не ежедневната културна мимикрия.
Все по-гръмко звучащите гласове от световната интелигенция ни позволяват да твърдим, че човечеството се движи в посока на нови изменения в пътя си, завършва изданието.
Топ Новини