Краят на света - през 2100 година?

Архив Пловдив

27-07-2012, 15:19

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Данните са от проучване на учени от 15 различни международни института

Недоверието започна да се заменя с паника. Тревожните предсказания на международните изследователи, публикували в сп. « Nature », вече възбудиха целия свят.

“Краят на света се очаква да бъде през 2100 г.”, се повтаря в блогове, сайтове и форуми. Изследването, проведено от група от 20 учени от 15 различни международни института и озаглавено “Предстои скок в биосферата на Земята”, действително не предизвиква оптимизъм. То доказва “неизбежността на неоспоримия разпад на екосистемата на Земята”, пише френското издание "Les Echos".

За да определят диагнозата на планетата, авторите анализирали фактите, описващи биологични катастрофи, случили се по време на огромни кризи в планетарен мащаб: започвайки преди 540 милиона години, петте масови измирания, в хода на които загинал 90 % от живота на Земята, а също последния ледников период преди 12 000 години.

“По време на всички тези периоди били налице определени условия, които довели до мащаба на атмосферата, океаните и климата”, - правят извод авторите.

Днес се наблюдава същото явление: според учените, почти половината от климатите, които се срещат днес на Земята, скоро мога да изчезнат, а на тяхно място на територията на 12 до 39 % от земното кълбо да настъпят условия, с които живите организми никога не са се сблъсквали. Този радикален преход може да се случи с невиждана до момента сила. “Последното сътресение от планетарен мащаб доведе до появата на екстремални биологични изменения само за хиляда години, - подчертава един от авторите Арне Моерс, професор в Университета Саймън Фрейзър във Ванкувър. – В геологически мащаб това може да се сравни с прехода от нежната детска възраст към старост за по-малко от година. А процесът, който наблюдаваме днес, върви още по-бързо”. Нещо по-лошо: системата може много скоро да затъне в инерцията си. “Планетата няма памет за предишното си състояние, - подчертават авторите. – Ние поемаме огромен риск, променяйки радиационния фон на планетата: рискът рязко ще подтикне климатичната система към ново ниво на равновесие, към което няма да успеят да се приспособят екосистемите и обществото ни”.

И за това са виновни не само масовите изхвърляния на парникови газове. Натискът на човешкия род към планетата се заключава както в разбиването на природните ареали за обитание, така и в демографския ръст, в неудържимото потребление на природни ресурси. Вече 43 % от екосистемата на Земята се използва за удовлетворяване потребностите на 7 милиарда нейни жители. Прагът на насищане и дори рязко изчезване на издръжливостта и адаптивността на човешкия вид вече е достигнат: “още 7 % и ще достигнем крайната точка”, - смятат учените.

На всеки 20 минути на планетата изчезва по един вид, а ритъмът продължава да се ускорява. За последните 200 години, след началото на индустриалната епоха, той вече е надхвърлил природния ритъм на измиране за периода от 500 млн. години в десетки, дори стотици пъти, в зависимост от вида. Скоро той може да надхвърли природния ритъм 10 000 пъти. В геологически мащаб – това е почти мигновено изчезване.