Избрани Новини
Олигархът Прокопиев и сие изкупили созополски плаж за жълти стотинки
Скандалният бизнесмен е купил парцел от 3 декара на първа линия в местността Буджака срещу 2 лева на квадратен метър.
Скандалният бизнесмен е купил парцел от 3 декара на първа линия в местността Буджака срещу 2 лева на квадратен метър. По това време – 2000 г., пазарната цена за такава земя е около 400 лева на квадрат, сравни Георгиев и уточни, че имотът се намира на 10 метра от морето. Съдружникът на Прокопиев в „Икономедия” – Филип Харманджиев, направил още по-голям удар. Само
за 1000 лева той си взел парцел от 2036 декара на първа линия в същата местност. Това означава, че Харманджиев е броил едва 0,49 лв. за квадратен метър, изчислили от „Екогласност”.
На 2 млн. лв. пък е оценена къщата на Йово Николов, журналист в един от вестниците на Прокопиев, разкри още Георгиев, който разполагал с документи за скандалните сделки.
Екозащитниците обясниха, че палатите на хората от кръга „Капитал” не са незаконни, но изразиха съмнения за данъчни измами заради ниската цена, на която са купени имотите. Те се обявиха за нулева толерантност към олигарсите, които застрояват плажовете по родното Черноморие.
Вчера екозащитниците внесоха искане в Министерския съвет да се спре дейността на „Каолин” АД, собственост на Прокопиев. Мотивът е, че фирмата, която добива варовик от кариерата „Великан” в Меричлери, нарушава нормативни актове и вреди на околната среда.
В Уведомлението за инвестиционно намерение от 2008 г. „Каолин” декларира, че ще добива по 100 хил. тона варовик годишно. През 2009 г. обаче предприятието на Прокопиев добило 3 пъти повече, а година по-късно 6 пъти над заложеното в концесионния договор. По-голямото количество добив означава, че са извършвани повече взривни дейности, което е предпоставка за разместване на земните пластове, аргументират се екозащитниците.
Прокопиев ще отрови водата в Меричлери. Три пъти над нормата е съдържанието на арсен във водата, а това води до заболяване на кръвта. За три седмици трима души са починали от левкемия”, обясни Емил Георгиев.
Според зелените активисти бившият министър на икономиката Трайчо Трайков, който има акции в „Каолин”, е прикривал злоупотребите на дружеството. В края на миналия месец прокуратурата бе сезирана за конфликт на интереси по отношение на ексминистъра заради акциите му в дружеството на Прокопиев.
Екозащитниците са категорични, че ако в началото на септември концесията на предприятието не бъде отнета, ще сезират Европейската комисия за вредата от дейността му.
Фирмата „Каолин”, която трови питейната вода в Меричлери, искаше да копае до най-стария манастир в Европа -„Св. Атанасий Велики” от 344 г. Както „Монитор” вече писа преди месец, дружество имаше мерак за още една кариера за добив на варовик - в чирпанското село Златна ливада, където се намира и манастирът.
Тогава жителите на Зелена ливада заедно с тези в близките села Целина и Вулкан се заканиха да подготвят петиция срещу новата концесия. След като имахме среща с местния общински съвет, беше взето решение „Каолин” да не се допуска там, обясни лидерът на „Екогласност” Емил Георгиев.
Топ Новини