Избрани Новини
Бургас щял да стане турски през 2035 г.
28-07-2012, 18:54
Снимка:Факсимиле и снимки: Обозревателъ
Автор:Бургас Утре
Освен чисто географски Старият континент ще се промени икономически, тъй като центърът на световния бизнес ще се премести окончателно в Азия, демографски, защото населението му остарява стремително, етнически - поради нестихващия огромен наплив на бежанци, и дори ментално заради изменението на ценностите и ориентирите.
Освен чисто географски Старият континент ще се промени икономически, тъй като центърът на световния бизнес ще се премести окончателно в Азия, демографски, защото населението му остарява стремително, етнически - поради нестихващия огромен наплив на бежанци, и дори ментално заради изменението на ценностите и ориентирите.
Изследвайки и анализирайки всички тези тенденции, журналистите от "Обозревател" са съставили карта на Европа, каквато ще изглежда през 2035 г. Според тях България също ще бъде засегната от промените и немалка част от територията й ще премине към Турция заради многобройното турско население у нас. На картата на "Обозревател" Бургас се намира в Турция.
Прекрояването на границите в Европа ще започне още догодина от Великобритания.
През 2013 г. шотландците имат право да решат с референдум дали остават в рамките на кралството, или ще се отделят в самостоятелна държава. Тъй като шотландските националисти са мнозинство в парламента в Единбург, вторият сценарий е много вероятен, пишат украинските журналисти. С напускането на Шотландия Великобритания ще трябва да се прости и с името си - то няма да има вече смисъл. Дори и да го запази заради исторически сантименти, едва ли ще е задълго.
Сепаратистите в Ирландия едва ли ще чакат дълго след Шотландия и ще призоват за обединение на всички ирландски земи. Или поне ще опитат да вкарат Ълстър в Ирландия на федеративен принцип. На Великата Британия верен ще остане може би само Уелс.
Значителни изменения ще има на Пиренейския полуостров. Увеличаващата се безработица в Испания (това е страната с най-много безработни в ЕС) ще засили сепаратистките настроения. Баските и каталунците най-сетне ще успеят да се отцепят. Мадрид ще удържи властта над останалите региони, но те най-вероятно ще преминат към федеративно или дори конфедеративно устройство.
Още по-големи изменения ще претърпи Франция. Страната ще преживее колосални мултикултурни и политически катаклизми, които в бъдеще ще отслабят съществено централната власт. Така или иначе още сега е ясно, че французите няма да успеят някога да асимилират и претопят цветнокожото население на бившите си колонии.
При скоростта на демографските и миграционни процеси във Франция, към 2035 г. белите французи ще се окажат малцинство, живеещо в резерват на собствената си територия. За да не се стига дотам, единственото решение за Париж ще е да отцепи регионите с най-много цветнокожо население и да депортира там и останалите пришълци от колониите. Става дума най-вече за региона около Марсилия - Пиемонт и части от Южна Бургундия.
Там най-вероятно ще се появи арабско ислямско държавно образувание. Вероятно и части на Аквитания ще се присъединят към баските, а Лотарингия ще се върне обратно в Германия. В такава ситуация няма да е трудно с независимост да се сдобият и корсиканците.
Процесите в Бенелюкс ще са много по-прости. Фламандци и валонци, които и без това са на нож в Белгия, ще се разделят мирно и тихо и фламандците ще влязат в икономически, а вероятно и политически съюз с Холандия.
Италия също няма да се размине с промените. Северна Италия ще пожелае сама да се отцепи от бедната южна част, като най-вероятно ще утеши южняците със съюз по примера на федерална Германия или конфедерална Швейцария. Сардиния и Сицилия ще се обидят и ще провъзгласят независимост.
Съществени изменения ще има на Балканите, пише украинският сайт. Заради проблемите с мюсюлманското население най-вече във Франция и възникването дори на мюсюлманска държава на нейна територия, все по-силни ще са призивите Балканите да се поучат от това и да прекратят съществуването на Босна и Херцеговина.
Нея ще си я поделят Хърватия и Сърбия. За да не бъде разгневена Турция обаче, териториите, населени с албанци, ще бъдат обединени. Велика Албания ще получи Косово и частите на Македония, населени с албанци. Значително може да се разшири Унгария, която при добро стечение на обстоятелствата би си върнала Трансилвания от румънците, както и Северен Банат от сърбите.
Полша я чакат печални събития.
Страната може да загуби земите, населени с немци - Померания и Шлезия. А ако Берлин и Москва се договорят - и североизточните си региони. Германците пък вероятно ще получат Калининград от руснаците. Към Западна Украйна ще се присъединят Подкарпатското и Люблинското воеводство. Така ще се образува държавата Галиция. Украйна ще остане и без Черновицката си област, която ще премине към Румъния. Ако от нея се отцепят още Крим и Донецкият басейн,
Украйна ще се върне към границите си от XVII в.
В Северна Европа промени почти няма да има, тъй като практичните скандинавци са доказали, че са се научили да решават прагматично всички разногласия. Изменения може да има само в Прибалтика. Части от териториите с доминиращо руско население в Латвия и Естония могат да преминат към Русия. Източна Европа въобще ще бъде прекроена почти изцяло. Беларус ще изчезне от картата и също ще се върне в рамките на някогашната съветска империя.
Румъния пък ще бъде компенсирана за отнемането й на Трансилвания с Молдова и дори части от Одеската област. Кавказките републики Чечня, Дагестан и Ингушетия ще обявят независимост. Грузия ще си върне Южна Осетия, а Абхазия ще бъде пришита към Краснодарския регион в Русия. Карабахският въпрос ще се реши единствено с установяването на обща граница между Русия и Армения. Грузия ще се раздели на Западна и Източна.
Заради загубата на влияние в карабахския регион Анкара ще трябва да бъде компенсирана и най-вероятно Турция ще получи територии от България, като се простре чак до Бургас, пише в анализа си сайтът. В заключение "Обозревател" твърди, че тези прогнози може и никога да не се сбъднат, тъй като за всички тези промени е нужно да има голямо стечение на обстоятелствата. Но вероятността през 2035 г. Европа да изглежда по този начин, все пак съществува, твърди изданието.
Топ Новини