Внушителна древна църква се крие в пределите на нос Акра

Архив Бургас

29-07-2012, 11:33

Снимка:

Велина Савова

Автор:

Велина Савова

Всичко от Автора

Храмът се намира някъде в северната част на нос Акра. За точна локация обаче все още е трудно да се говори. Археолозите намерили олтарна преграда с богата украса и мраморни колони.”Църквата е по подобие на тези в Созопол, които колегите проучват”, сподели специално за БургасУтре доц. д-р Иван Христов, заместник-директор на Националния исторически музей.

Най-новите археологически проучвания на древния град край Черноморец показват, че някъде в пределите на нос Акра се крие внушително духовно здание.

Археолозите намерили олтарна преграда с богата украса и мраморни колони.”Църквата е по подобие на тези в Созопол, които колегите проучват”, сподели специално за БургасУтре доц. д-р Иван Христов, заместник-директор на Националния исторически музей.

Храмът се намира някъде в северната част на нос Акра. За точна локация обаче все още е трудно да се говори. “Най-вероятно в следващия археологически сезон ще я търсим. Предполага се, че се намира в северната част на носа. За съжаление много неща са загинали и унищожени от военните при строежа на отбранителните съоръжения, но все пак се надяваме , че имаме недокоснати от тях места,които крият тайни”, допълни доц.Христов.

 Към момента археолозите работят по пълното геодезично заснемане на всичко намерено и проучено до сега. “Колегите обработват археологическия материал. Само 40 кг е керамиката, която е сортирана, т.с. подбраните фрагменти,които трябва да бъдат изрисувани. Множество интересна информация ще дадем от това. Огромно количество монети, стъклени съдове, строителна керамика, всичко това предстои да бъде изследвано. Интересни наблюдения очакваме  и от анализа на костния материал. Много кости на животни, останки от прешлен на делфин, на който най-вероятно е използвана маста и месото за храна. Намерихме множество миди, някои от които вече са изчезнали от Черно море”, обясни доц. Христов. Всичко това ще даде ясна представа за менюто на обикновения жител на нос Акра по онова време.

Най-новите проучвания на археолозите сочат, че с едно прекъсване от няколко века след края на 6-ти век, през 11ти век Византия решава да използва крепостта Акра като я преустрои в залива Вромос и по точно в западната му част.”Това е едно доказателство, че през 11 век, крепостта е имала важно значение за Византийската империя. Имаме интересни находки от този период. Това е един воден печат на висш византийски аристократ с титлата “севаст”. Кой е бил той ще разчетем допълнително,тъй като печата го намерихме във водата и има нужда от почистване и по-специално от разчитане. Също така намерихме монета от този период и амфори, които са също със средновековна датировка”, разказа зам.шефът на НИМ.

Вече е приключила работата на експертите по проучването на жилищната част във вътрешността,където се натъкват на основите на около 8 сгради. По думите им поне още толкова  личат на терен. “Това ще рече, че мястото във вътрешността на крепостта е гъсто застроено, гъсто използване, не е имало празно място. Сградите са  със среден размер 4 на 6 метра-мънички, покрити с покривна керамика, спойка на кал и са наполовина вкопани в земята , но интересното, което забелязваме е , че всички те са ориентирани по посока на световните посоки-север- юг, изток-запад, което говори за някаква планировка. Целият скат на югозапад е тирасиран на нос Акра, като се почне от морското равнище и се стигне до високата част на запад, т.с.те са използвали подветрената страна за развитие на жилищата си”, с подробности обясни доц.Христов.

Само на около 500 метра разстояние извън крепостните стени пък се намира селище, което не е било защитено. Проучванията там разкриват множество сгради.“Ние сме преброили покрай морския бряг,който е обрушен от водата сме преброили на разстояние от 200 метра повече от 12 постройки. Ако допуснем , че целия терен,който е се развива на юг от крепостта също е така застроен, тука ще имаме стотина ,които се развиват извън крепостната стена. Това всичко е разположено в извън градското селище от порядъка на 50 дка. Това си е жив град за онова време с едно многобройно население”, продължава доц.Христов.

За съжаление Акра е просъществувала много кратко време. Най-ранните монети са от времето на император Анастасий,-началото на 6-ти век, а най-късните са на император Маврикий Тиберий. Една от монетите датирана от 584 год. “Тогава пада Анхиало под удара на аварите. Те плячкосват цялата тази крайморска зона, тогава е загинал и Акра. Във вътрешността нямаме податки за по-късна епоха, изключая за това до водата, което споменах от 11 век”допълва археолога.

Само за БургасУтре той обяви, че на есен очакват подводна експедиция, чиято задача е да локализира археологически предмети и останки от морското дъно. “Имаме крайморски квартал,който в момента е залят от морето,но там се очакват много интересни неща”,разкри в аванс доц.Христов. Старо древно съоръжение изградено във водата от големи блокови камъни, подредено на буквата “К” най-вероятно е служело за кей на древните жители. Археолозите очакват да видят следи от останки от амфори, от строителна и битова керамика, откъснати котви акостирали кораби и може би дори потънали плавателни съдове.  Експедицията трябва да започне работа на 1-ви септември.