Избрани Новини
Сергей Игнатов: Българското образование няма конкуренти в Югоизточна Европа
31-07-2012, 19:30
Снимка:Ивайло Божинов, Sofiautre.bg
Автор:Марчела Иванова
Според министър Сергей Игнатов българското образование е на изключително ниво и е най-успешният бизнес
Според него нашето образование е с изключително качество и няма конкуренти в Югоизточна Европа. То е един от най-успешните бизнеси в условия на криза - само чуждестранните студенти, освен таксата, плащат по 1000 евро на месец издръжка, което води до голяма печалба в тази сфера, коментира Игнатов.
Относно проблема със закриването на над 45 паралелки в профилирани гимназии и училища заради двойките на матурите, министърът сподели, че поетапно всяка година ще повишават критериите за оценяване.
"45 паралелки на фона на над 2600 училища е съвършено нормално. По-добре да имаме реални резултати, отколкото да ги завишим и да си мислим, че всичко е наред", коментира той.
Министърът припомни, че има работна група, която подготвя проект за оперативна програма за интелигентен растеж в сферата на науката и образованието. Обиколката на институтите към БАН цели договаряне с колегите относно конкретните мерки, на които да заложат, за какво точно ще са необходими финанси и колко.
"Трябва да преодолеем изоставането. България е единствената страна, която няма договорени средства за наука от предишния период и ние страдаме от това в момента", добави Игнатов.
На запитването какво ще направи държавата за задържането на всички млади математици, завоювали златни медали, които възнамеряват да завършат образованието си в чужбина, министърът отговори, че със забрани и с административни мерки не само не можем, но и не бива по никакакъв начин да задържаме хората. Според него единственият начин младежта да остане в страната, е да се създадат условия за работа. По проблема с математическите гимназии, той коментира, че решението е в проектозакона - математическите гимназии остават, но тези, които приемат деца от пети клас, ще се преименуват на средни училища. Редът трябва да се спазва, няма гимназии от пети клас.
"Договаряме в момента, тъй като тече подготовката на "Еразъм" за всички страни за следващия период, България, която участва с един предварително планиран пакет с предложения, подкрепя предложението да има европейски грантове, които, след като изпращаме някой навън с такава стипендия, той да се връща в родината си и определен брой години да получава висока европейска заплата", обясни министърът Сергей Игнатов.
Топ Новини