Българските студенти тръгнали на бригади това лято в САЩ са останали изненадани още щом пристигнали.
Особено тези, които са мислели да препечелят в Аляска, закъдето самолетният билет е доста скъп. Ако са заминали с представите, че за 5-месечния си престой в американските щати ще се върнат с хиляди спестени долари, има голяма вероятност да останат разочаровани.
Причината - от началото на тази година Държавният департамент на САЩ е затегнал контрола върху работодателите, които желаят да вземат чуждестранни студенти на работа, обясни за ПловдивУтре Нели Стоименова, управител на пловдивска агенция за пътувания, която осъществява програмата за културен обмен "Wоrk and Travel" (Работи и пътешествай). „Това на практика означава, че българите трудно биха намерили второ работно място“, обяснява тя.
Всяка година 150 хиляди студенти от цял свят се възползват от програмата, а от България на година те са повече от 10 000. Идеята е студентите да опознаят културата, начина на живот и работа на американците и да попътуват.
„Но не и да се върнат със спестени 15 000 долара“, коментират от агенцията. „Това на практика значи, че са работили на 3 места и почти не са спали, а какво остава да са участвали в културно мероприятие, каквото е изискването на програмата“, допълват те. Именно печалбата е стимулът нашите студенти да стегнат куфарите и да преглътнат какви ли не условия в САЩ, коментира младеж, с опит в програмата.
Новите условия на "Wоrk and Travel" ще бъдат окончателно оформени в края на септември, а промените вече са започнали да се въвеждат от началото на 2012 г. Хилари Клинтън, секретар на Държавния департамент на САЩ, не си поплюва.
Оказва се, че за да наеме студент от България например, американският работодател трябва да представи куп документи, свързани с изрядността както на финансите и на данъците си, така и за условията на работа и сигурността на младежа. „Добрата страна е, че българските агенции, които пращат студенти ще са сигурни и спокойни, че фирмите там са 100 % изрядни, че ще плащат редовно според договорката“, обясни управителят на агенцията. „Но има и негативна страна. Какъв е стимулът на американците да наемат наши деца, при положение, че се налага да се бръкнат, за да си извадят всички необходими документи и да се подложат на какви ли не проверки от данъчни, инспектори и всякакви държавни служби?“, продължава тя.
Най-желаните дестинации от пловдивските студенти са Източното ктайбрежие, Аляска, Вашингттон, Мериленд, Калифорния и други. За да се възползват от "Wоrk and Travel" студентите трябва да са до 26-годишни, да учат редовно, да владеят основен английски и за предпочитане да са взели изпитите си до момента.
„Имаме рекордьори, които са с две или три висши образования плюс магистратура, което им е дало възможност 7 лета да са работили в САЩ“, разкриха от агенцията.
Строгите мерки на Държавния департамент се въвеждат, защото хилядите чуждестранни студенти вземат работните места на местните, а кризата на пазара на труда удря и САЩ, коментират анализатори.
От агенцията още не знаят как ще се отрази това на фирмите-посредници, които изпращат студенти зад Океана. „Затегнатите условия могат и да облекчат студентите“, казват от фирмата. По думите им, за да отпътуват на бригада българите се бъркат по 3 хиляди лева, които покриват програмата и самолетния билет. „След промените през септември, таксата може да е по-малка“, предполагат от агенцията. „Но кой студент ще приеме, че ще работи 4 месеца по 8 часа в САЩ и накрая ще се върне само с хиляда или 2 хиляди долара?“, пита се управителят.