Избрани Новини
Общинар към длъжник: Ще ти пратя прашките на дъщеря ти
Заплахата дошла през юни от Рамадан Нуретин, бивш зам.-кмет на Айтос Той бе задържан на 17 юли при акция на ГДБОП. Арестът му бе оповестен от МВР на другия ден - часове преди да бъде обявен официално докладът на Европейската комисия за напредъка на България в борбата срещу организираната престъпност.
заканил се общински съветник от Айтос на 37-годишен собственик на автосервиз.
Заплахата дошла през юни от Рамадан Нуретин, бивш зам.-кмет на градчето, разкрил Емил Топчиев пред полицаи и магистрати. Той е основен свидетел по делото срещу Нуретин за рекет, което бе заведено наскоро от спецпрокуратурата в София.
С общинаря, който е внук на ходжата в Айтос, се познавали от години, но отношенията им се смразили заради дългове. Топчиев се принудил да замине в Германия, за да реши проблемите си, но дори и там не намерил мира - бил подложен на телефонен тормоз.
След заплахи срещу него и близките му човекът се престрашил да се върне у нас, но за кратко. Минал една от сухопътните ни граници далече от Айтос и дал показания пред съдия. После, притеснен за себе си и сигурността на семейството си, пак тръгнал немил-недраг по чужбина.
Показанията му наред с използването на специални разузнавателни средства са част от причините за ареста на 32-годишния Нуретин, който е общински съветник от Националното движение за права и свободи (НДПС на Гюнер Тахир). Той бе задържан на 17 юли при акция на ГДБОП.
Арестът му бе оповестен от МВР на другия ден - часове преди да бъде обявен официално докладът на Европейската комисия за напредъка на България в борбата срещу организираната престъпност. Съобщението дойде в деня на бомбения атентат на летището в Бургас, който взе шест жертви, и скандалът с общинаря остана в сянка.
Срещу Нуретин, който по ирония на съдбата е бил и председател на общинската комисия по обществен ред и сигурност в Айтос, преди да стане клиент на спецпрокуратурата, са повдигнати три обвинения, свързани с изнудване за 100 хиляди лева и принуда.
В петък следобед той се изправи пред апелативния спецсъд в София с молба да го пуснат от ареста, но магистратите отказаха. Топчиев се запознал с Нуретин през 2005-2006 г., докато Рамадан бил зам.-кмет на Айтос. След време изтеглил кредит и ипотекирал свои имоти в бургаското село Люляково. Държал автосервиз, но имал намерение да развива транспортен бизнес. Решил да помоли за заем Нуретин.
Разбрал, че на 100 000 лв. той взема по 5% лихва на месец. Почнал обаче с по-малки суми - от порядъка на 5000 лв. На 10 000 лв. плащал по 500 лв. лихва на месец. Около половин година нямало проблеми, Емил си връщал сумите с лихвите. Тъй като и за двамата нещата вървели добре, един ден собственикът на автосерзива взел нов заем от 40 000 лв.
Плащал си вноските при срещи с Нуретин пред дома му или в някое кафене, но с времето изпаднал в затруднение и не успявал да погаси главницата.
Един ден Нуретин заявил, че Топчиев му дължи 160 000 лв. Собственикът на автосервиза се сащисал. Не съм стигал до такава сума, най-много до 120 000 лева, казал по-късно той пред разследващите.
Потърсил начин да се разбере с Нуретин. Предложил му да връща само лихвите, но общинският съветник не приел. Отказал и преговори за размера им, искал си цялата сума. Започнал често да ходи в автосервиза, понякога придружаван от свои близки. През юни, когато Емил закъснял десетина дни с плащанията, започнал да го натиска да събере и даде парите.
Топчиев обяснил, че в момента няма откъде да ги вземе. Казал, че ще направи каквото може, но му трябва време. Оттогава, по думите му, почнали "психически атаки". Бизнесменът се видял в чудо - вземал стоки от близки и познати, трябвало да плаща и на банката, в която имал ипотекирани имоти.
Накрая решил да отиде на печалба в чужбина - хем да не го тормозят, хем да си оправи сметките. Заминал с жена си към края на лятото на 2011 г., а децата му останали в България. Не минало много време и Рамадан започнал да наобикаля шурея му Юмер, който работел като стрелочник. Смятал, че Емил е избягал, но близките му обяснили, че е отишъл да работи и да печели.
"Кажи на този да ми се обади, защото нещо ще му се случи", обърнал се общинарят към шурея Юмер. Емил често звънял от чужбина, защото се притеснявал за децата си. Така разбрал за предупреждението на Рамадан. Обадил му се, но не казал къде точно се намира. Обяснил, че повече лихви не може да плаща. Но Нуретин бил непреклонен: "Докато не ми върнеш 100 000 лв. накуп, лихвата няма да ти спре."
По-късно Емил му дал номер в чужбина, за да не притеснява близките му. Случвало се Рамадан да му се обажда по 2-3 пъти на ден. Според свидетелски показания Емил пращал пари през периода ноември 2011 г. - март 2012 г. Разследващите обаче засекли само два превода по 500 евро - през ноември и февруари. После настъпило неколкомесечно затишие. Емил не се чувал с "лихваря", тъй като сменил телефона си.
В средата на юни Рамадан Нуретин се появил с черен джип "Мерцедес" на автогарата в Айтос. По това време на същото място се оказал и шуреят на Емил - Юмер, който карал "Опел Астра". Рамадан се приближил до колата и започнал да удря по стъклото откъм шофьорското място.
Юмер потеглил, а мерцедесът тръгнал след него.
Настигнал го на едно кръстовище, където мъжете се скарали. При разправията Рамадан казал, че е бил в Несебър и знае къде живее и учи дъщерята на Емил. Почнал да сипе заплахи. Дал на Юмер да разбере, че може да му направи нещо, например да му счупи краката, станало ясно при разпитите.
На сутринта Юмер се обадил притеснен на роднината си. Казал, че е уплашен, че ще си вземе болнични и няма да ходи на работа. Емил решил лично да говори с Рамадан. Обадил му се, а онзи го засипал с псувни. Не липсвали и заплахи. Според Емил едната била: "Юмер ще го запаля с колата."
Общинският съветник го предупредил, че така или иначе ще ги вземе парите, защото такива са "правилата на играта". Ако не може, ще го убие, свидетелства потърпевшият. Емил опитал да обясни, че по негови сметки вече му е върнал приблизително 80 000 лв. Рамадан обаче имал друго наум - длъжникът му да ипотекира имоти. Емил обяснил, че няма как да го направи, защото те вече са заложени в банка. В отговор чул, че в България всичко става и ще се уредят нещата.
Според една от версиите Рамадан Нуретин дори пратил документи на Емил в Германия, за да ги попълни. По случая е иззето пълномощно за ипотека на недвижим имот в полза на бащата на Нуретин. Топчиев имал имот с 2-етажна сграда и заведение в Бургаско, но до прехвърлянето им не се стигнало.
Гурбетчията се страхувал да се върне в България. Давал си сметка, че няма да се разбере с кредитора си. Пробвал, но все удрял на камък. При един от споровете той попитал Рамадан: "Ти господ ли си?"А онзи отсякъл: "Да, аз съм господ."
Емил се притеснявал за близките си. До него стигнали закани, че баща му и майка му ще бъдат "заколени", а 9-годишният му син - убит. Накрая той казал на шурея си Юмер да подаде жалба в полицията. По-късно сам склонил да дойде в България, за да даде показания.
Междувременно полицията почнала разследване. Рамадан бил подслушван близо месец преди да бъде задържан. От ареста насам той отрича да е заплашвал Емил Топчиев и близките му. Тезата на защитата е, че няма изнудване, а граждански спор между него и длъжника.
Представен е и запис на заповед, подписан от Емил, по която обаче дълго време не бил издаден изпълнителен лист. Прокуратурата ще проверява твърденията, че обвиненият и жалбоподателят са били съдружници в търговски дружества. В началото на разследването такива документи не били представени, но събирането на доказателства е в начален етап.
Разследващите тепърва ще изясняват доколко Рамадан Нуретин е навлязъл в лихварството. Според спецсъда, който отказа да го пусне, има такива данни и те трябва да се проверят. Разпитани са други свидетели, които заявили, че в миналото са вземали пари от Нуретин и са плащали лихви. Те обаче не можели да представят документи.
При претърсване в къщата на общинския съветник са намерени и иззети документи. Открити са 10 000 лв. и 1500 евро, чийто произход се изяснява. Прибрани са и мобилните телефони на Нуретин. Според прокуратурата има достатъчно улики, че той е извършил престъпленията, в които е обвинен, а те са "с висока степен на обществена опасност". Двама от основните свидетели са разпитани пред съдия. Предстои показания да дадат още хора, близки на потърпевшия и на обвиняемия.
"Ще съдействам, за да излезе истината", каза пред съда Рамадан Нуретин.
"На хиляди хора съм помогнал, не знам как се случи това нещо. Моля ви от все сърце, искам да се прибера при семейството си", продължи той.
Общинският съветник помоли магистратите да го пуснат, за да може да гледа 7-годишния си син, който страдал от чернодробна недостатъчност и често трябвало да ходи на лечение в София. В съдебната зала Нуретин се разплака на няколко пъти.
"Той не е давал заеми, а още по-малко е прибирал лихви", каза пред "24 часа" Росен Кожухаров, адвокат на общинския съветник. Защитникът представи в съда покана към Нуретин за участие в сесия на общинския съвет в Айтос, за да се види, че клиентът му е обществено ангажиран.
Разбра се, че той е спечелил и конкурс на агенция "Митници" за длъжността инспектор. Нуретин има висше юридическо образование.
Според защитата първоинстанционният съд не взел предвид обясненията на Нуретин, които дал без предварителна подготовка. Не бил коментиран и представен запис на заповед, подписан от свидетеля Емил Топчиев за дължими 90 000 лв. Според Кожухаров Топчиев признавал, че е имал задължения към Нуретин и искал да предизвика емоционална реакция у него.
Действия за образуване на изпълнително производство обаче не са предприети. Ако записът на заповед бъде оспорен, защитата ще поиска графологична експертиза.
Кожухаров твърди, че основният свидетел дължи пари на други хора и на банки. Затова се покрил в чужбина и дошъл само до Свиленград, за да даде показания.
“Има данни от СРС, които, ако бъдат извадени от контекста, би могло да се приеме, че е имало заплахи. В случая обаче не е така. По-скоро става въпрос за караница между длъжник и кредитор. Имам сериозни възражения срещу обвинението, но тепърва ще събираме доказателства в подкрепа на нашата теза", заключи Кожухаров.
Търгувал и с коли на старо
32-годишният Рамадан Нуретин се занимавал и с продажба на коли на старо. Този бизнес въртял още преди да стане зам.-кмет при бившия червен градоначалник Евгений Врабчев, който го освободи в края на мандата си.
До днес остава загадка защо екскметът се лиши от дясната си ръка така изненадващо. При раздялата си с Нуретин преди 1 г. той не обяви мотиви. Сега айтозлии допускат, че е възможно още тогава срещу заместника да са постъпвали сигнали от потърпевши и за да не се компрометира преди изборите, Врабчев е решил да го махне от екипа си.
Според местни хора е рискувал много да предприеме такава стъпка, тъй като дядо на заместника му бил ходжата на Айтос, който се ползва с голямо влияние сред преобладаващото турскоезично население в района. Покрай родството си с мюсюлманския духовник Нуретин въртял и магазините под джамията в центъра на града. До 2011 г. общинският съветник отговаряше за координацията на администрацията със селските кметства. Местните го знаят като умерен човек, който не влизал в конфликти. В местния парламент гласът му също рядко се чувал.
В Айтос са учудени от ареста на Нуретин, защото го смятат за близък до ГЕРБ на местно ниво. Винаги ги е подкрепял, макар да са опозиция, а с неговия глас лидерът на партията Даниел Орлов бе избран за председател на общинския съвет.
Топ Новини