Избрани Новини
Смяната на тебешира с таблети ще глътне нови 7 млн. лв.
Новата платформа за електронно обучение ще дава възможност на учениците да получават онлайн домашните си работи, а на учителите им да ги проверяват също през интернет.
става ясно от обществена поръчка, обявена от министерството на образованието. Новата платформа за електронно обучение ще дава възможност на учениците да получават онлайн домашните си работи, а на учителите им да ги проверяват също през интернет. Чрез електронния дневник родителите пък ще могат да проверяват постиженията на децата си.
Новата платформа ще е качествен скок, ще има много нови модули, възможности да се качва съдържание, ще има блогове и виртуални класни стаи - много по-атрактивни за дигиталното поколение, обясни пред "Сега" шефът на дирекция "Информационни и комуникационни технологии" Орлин Кузов. Такива очаквания имаше обаче и предишният министър Даниел Вълчев, при когото стартира работата по предишния образователен портал. Кузов и тогава беше на същия пост. Вчера той обясни, че сегашната платформа е отдавна морално остаряла и дори новата обществена поръчка е закъсняла.
Условията към кандидатите са доста сериозни. Успешният кандидат трябва да е изпълнил най-малко два договора за внедряване на платформа за електронно обучение, която обхваща поне 100 училища и 100 000 потребители, и да има общ оборот в размер на 15 млн. лв. Изискването е проектите и оборотът да са за последните 3 години. Според експерти в бранша тези изисквания могат да бъдат покрити само от най-големите в ИТ-индустрията. Няма дискриминационни изисквания, категоричен е обаче Кузов. Искаме проектите да са достатъчно големи, за да покажат устойчивост на технологичното решение, аргументира се експертът. Според него условието може да се покрие, ако няколко фирми се явят в консорциум. "Не искаме нещо, което не е тествано върху ученици. Не искаме 100 участници, искаме пет или десет и да са най-качествените", коментира още Кузов. По думите му 15-20 фирми вече са закупили тръжна документация.
МЕЧТИ
Очаквам с годините самите деца да си носят лаптопи и таблети, защото целият модерен свят инвестира в е-обучение, заяви Орлин Кузов. Според него над 90 на сто от децата вече притежават компютър. По данните на международното изследване за грамотността PISA обаче в България компютър с интернет имат 59 на сто от домакинствата с деца.
Топ Новини