Избрани Новини
6 нови камери пазят пътя до морето
България вече може да наказва сниманите с превишена скорост румънски и гръцки граждани. Проблем засега остават турските водачи, които дори да бъдат щракнати от камера у нас, няма механизъм за събиране на глобата им
Очаква се в следващата една година поетапно да бъдат сложени високотехнологичните средства за контрол. В София ще бъдат монтирани допълнително 15 модерни радара, които ще заснемат състезателите и нарушителите с превишена скорост. Освен столичните булеварди пътищата към курортите и изходите на страната също ще бъдат опасани с камери.
Един от най-опасните маршрути през лятото е подбалканския път София – Бургас, където ще бъдат сложени 6 камери. От морския град към Царево, Айтос и Созопол ще бъдат монтирани още три. На отсечката Варна – Бургас през Обзор също ще се следи за бясно каращи шофьори, пише в. "Монитор".
Самият вход на морската столица откъм автомагистрала „Хемус” също ще бъде следена постоянно. На това място обикновено шофьорите не намаляват скоростта въпреки че влизат в населено място, а там вече има градски транспорт и опасността става голяма, обясниха от „Пътна полиция”. Тъй като по Северното Черноморие към Дуранкулак по пътя има много населени места също ще бъде монтирана камера, която ще следи дали се спазва ограничението от 50 км.
На един от най-травматичните пътища – Е-79, който води към Гърция, ще бъдат монтирани 5 стационарни камери в отсечката, която минава през област Благоевград. За целия район пък са предвидени общо 22, като 5 от тях ще следят за бързаци в най-оборотния ни зимен курорт Банско. Благоевград ще е и областта с най-много видеорадари, тъй като анализът на КАТ е показал, че именно там стават най-много и тежки катастрофи.
Другият район, който ще бъде опасан с камери, е Кърджали, каза още пред „Монитор” гл. инспектор Петришки. В самия град ще бъдат разположени цели 6 устройства, а по пътя за Момчилград още 8.
Катаджиите се надяват след поставянето на камерите нощните състезания да бъдат преустановени, а бързите джипове и лимузини също да намалят скоростта. Данните за заснетите нарушители ще се подават в единен център, а оттам ще се изпращат електронни фишове с глоби. Шофьорите ще имат 10 дни срок да платят глобите си с 30% намаление. Ако не го направят, ще бъдат задължени да внесат пълния размер на санкцията.
Ще снимат и чужденците
България вече може да наказва сниманите с превишена скорост румънски и гръцки граждани. Чрез изградените контактни центрове на пунктовете Русе-Гюргево и Кулата-Промахон електронните фишове на КАТ вече могат да стигат и на адресите на чужденците. Проблем засега остават турските водачи, които дори да бъдат щракнати от камера у нас, няма механизъм за събиране на глобата им. През 2013 година, когато се очаква да бъде приета Конвенцията за обмен на информация между страни от ЕС, турските гастарбайтери с немски паспорти също ще могат да бъдат наказвани с електронни фишове от камерите.
Монтират техниката и до блокове и детски градини
Другата област, където ще бъдат монтирани цели 10 камери, е Стара Загора. Освен в самия град пътят, който води отново към Петолъчката, също ще се следи с видеоконтрол. Общо 11 камери пък ще бъдат сложени в област Пловдив, като цели 5 ще са в самия град, а останалите по магистрала „Тракия“, в Сопот и по пътя за Бургас.
Едно устройство струва 50 000 лв.
Само едно от тези 173 устройства за заснемане на скорост струва около 50 000 лв. Парите за закупуването на камерите идват от създадения миналата година Фонд за безопасност на движението. Всички постъпления от глоби от такива електронни фишове отиват именно в него. Само за месец се събират около 700 000 лв., затова имаме възможност да купим толкова технически устройства, обясниха от КАТ. Освен 173-те стационарни камери са направени заявки за доставката на около 100 нови мобилни устройства, които ще бъдат разполагани в зависимост от моментната натовареност на пътя.
Топ Новини