Избрани Новини
За първи път в Америка? Там няма нищо от сериала “Приятели”
Нещата, които трябва да знаем за САЩ, четем в американското издание "The Atlantic ":
Невероятно пълните супермаркети
Ако някога сте стъпвали в бакалии в развиващите се страни, вие, вероятно, ще разберете какво изпитват много чужденци, които за първи път се озовават в сияещите американски магазини, пълни с възхитително свежи продукти от всеки сезон.
Американците обичат държавния си флаг
За американците обичта към държавното знаме е естествена, дори банална, защото от малък всеки американец слага ръка на сърцето си и се кълне във вярност пред знамето на САЩ. Но в други държави това е малко разпространено. Американските студенти, които се учат в чужбина намират това за лицемерие. Читател от Бразилия дори е удивен от “количеството на американските знамена, които са навсякъде в САЩ, във всеки град, във всеки магазин, почти във всеки дом”.
В САЩ не можеш да се договаряш за цената на стоката
В много части на света цената на почти всичко зависи от договорката ти с търговеца, но в Щатите тази възможност е ограничена само до пазарите на употребявани автомобили и при вестниците за електронни обяви. Много чужденци възприемат отказа на касиера да се договаря за цената като кокетство.
Тук има много вредна храна, ако тя въобще може да се нарече храна
Индонезиец размишлява върху популярността на “синтетичните хранителни продукти”, за “беконеза” (продукт на основата на майонеза с вкус на бекон) и Light Lime-a-Rita (бира с вкус на лайм и коктейл маргарита), за маслото (което всъщност не е масло)… Читатели разказват, че са изпаднали в ужас от размера на порциите в ресторантите в САЩ. Човек от Източна Европа казва, че с лекота дели порцията в ресторанта с жена си. Читатели от Индия описват ужаса от изобилието и достъпността на американската храна. Някои са удивени от безплатните добавки. “Дори в големите ресторанти на McDonalds и KFC извън САЩ това липсва”. Хората са изненадани и от факта, че останалата ти храна в ресторанта, можеш да си я прибереш в пликче за вкъщи”.
Култура на удобствата
“Всички знаят за американската култура на удобствата: 24-часови магазини. “Това е много приятно. Влезте в McDonalds в Пекин или Бразилия и ще изпаднете в потрес – там е истински ад. Но направете същото в Лос Анджелис и ще останете удивен – от дизайна на ресторанта, от храната, от поведението на персонала”, споделят новодошли в Америка.
Тук също има голяма бедност
“Това е трудно да се повярва”, - пише читател. “В най-богатата страна на света да има гладни деца! Сан Франциско е един от най-богатите градове в света. Очаквах да видя благоденствие. Не очаквах да се сблъскам с такава нищета. С всяко мое пристигане в САЩ градът изглежда все по-лошо и по-лошо”. Бежанец от Ирак е толкова удивен, виждайки безпомощна жена в централния парк в Ню Йорк, че позвънил на 911, защото предположил, че жената е болна или ранена.
Как заставят гражданите си да спазват правилата за движение?
В сравнение с Америка, пътното движение в много от градовете в развиващия се свят прилича на хаос – шофьорите игнорират не само червения светофар и ограниченията на скоростта, но и разделителната линия. Ако попаднете в Кайро и наемете автомобил (забележка: никога не наемайте кола в Кайро!), ще бъдете принуден да следвате стандартния маниер на шофиране “всеки за себе си”, ако искате да попаднете където и да е. Ако там шофирате така, както в Щатите, никога няма да пристигнете до целта си.
Чудото на американските пътища, както наричат феномена чужденците, е че всичко работи само тогава, когато шофьорите еднакво спазват и писмените правила, и неписаните норми.
Нищо от това, което си гледал в “Приятели”
Хората по целия свят познават Америка от филмите й, които господстват в масовата култура по света. Медийното въздействие само усилва, но не разсейва заблудата.
Не се тревожете, в САЩ няма да видите нищо от това, което сте гледали в сериала “Приятели”, нито в “Сексът и градът”. Затегнете коланите, тук е страната на неограничените заблуди. Тук е САЩ!
Възрастните в старчески дом
Някои неамериканци намират за твърде скандална традицията възрастните американци да се изпращат в старчески домове.
“Много индийци с удивление разбират, че американците все пак обичат родителите си, братята и сестрите си, жените и децата, и поддържат с тях нормални, здрави отношения. Средствата за масова информация разтръбиха из целия свят, че американците са егоистични, изпъждат децата от домовете си след училище, не се грижат да родителите си и се развеждат със съпругите си. Кълна се, но това наистина е така – понякога. Но съществува и обратното - в САЩ има примери и на здрави и добри семейни отношения. Имах яростни спорове с хора, които никога не са били в САЩ, но могат да изнесат лекция за това, че семейните ценности в САЩ са скапани”.
А къде са каубоите?
Често репутацията на Америка извън страната е по-голяма, отколкото в самата Америка. “Когато през 1981 г. избягахме от Чехословакия, бях само на осем и мислех, че Америка изглежда като в епохата на 1900 г. – Див Запад, златна треска и пр. Вероятно само това ни показваха по телевизията. Очаквах да видя коне, завързани за стълбове край пощата или магазина. Бях много изненадана от реалността!”.
Извод: не търси Америка във филмите й. Там е само шоу. Заблуда за простото ти око и първобитния ти мозък!
Ако искаш да опознаеш Америка, купувай билет и тръгвай!
Ако искаш да вярваш само на телевизора си, остани си с него и много ти здраве!
Топ Новини