Избрани Новини
По-добра памет, по-добър живот
Чърчил е цитирал по памет почти целия Шекспир, а Бил Гейтс помни стотици кодове на програмния език, създаден от него.
Ако отговорите детайлно на всички въпроси значи сте доста паметливи – браво! Но ако се затруднявате, особено на последните два, е повече от сигурно, че имате бели петна в паметта си. Стресът и преумората са основна причина за това. Често се случва да не си спомняме имената на хората, с които току що сте се запознали, да не говорим за телефонния им номер.
Ако искате да освежите и подобрите паметта си, то тази статия е точно за Вас!
От какво се нуждае нашата памет:
Чай от мента и партия шах
Редувайте често работа и почивка. Не се занимавайте с едно и също повече от 2-3 часа. „Превключете” на друг вид дейност, и ще усетите яснота на мислите и прилив на свежи сили.
Играйте шамхмат, решавайте кръстословици, судоку. Тези игри развиват концентрацията, паметта и са двигател за мозъка!
Учете стихотворения – по едно четиристишие на ден. Само след месец ще установите, че пропуските в паметта ви са намалели.
Не се товарете с излишна информация, за това са органайзерите и календарите, списъците за покупки. За не забравите как се нарича новия Ви познат, от самото начало се обръщайте по име.
Чаят от мента – дори само ароматът му, стимулира мозъчните зони, отговорни за паметта и ободрява съзнанието.
Пълноценната почивка и 6-8 часа- сън също гарантират свежестта на спомените!
Поглед към чинията
Ако сте забелязали, че паметта ви подвежда или върти номера – подхранете я! Включете в менюто си пълнозърнест хляб, плодове, зеленчуци и мюсли. Хранете се най-малко 3 пъти на ден. За да поддържате ума си пъргав, най-малко 2 пъти седмично консумирайте богати на мастни киселини риби: скумрия, херинга, пъстърва, сьомга. А за вегетариянците яденето да има зехтин, ленено, сусамено или тиквено масло.
Феномени
Смята се, че възрастен човек може да запомни до 100 000 думи. Александър Македонски е познавал по име всеки войник. Уинстън Чърчил е цитирал по памет почти целия Шекспир. Бил Гейтс помни стотици кодове на програмния език, създаден от него.
Разсеян не значи късопаметен
Разсеяните „професори” живеят в свой свят и ежедневната информация просто не ги интересува. Същото важи и за невнимателността, която често се взима за нарушение на паметта, а всъщност се дължи на преумора или моментно състояние.
Възрастта не е проблем
Минем ли 40-те, започваме да се оплакваме от бели петна в паметта, а това е просто заблуда. Отпаднала необходимостта да учим нещо ново, тоест паметта не се тренира. Актьорите, които цял живот наизустяват ролите си, нямат никакви проблеми с паметта дори в преклонна възраст.
Гимнастика за по-добра памет
Пет минути след ставане от сън пребройте бързо от 100 до 1.
Кажете азбуката и с всяка буква измисляйте дума, а ако пропуснете някоя – не спирайте. Темпото е важно.
Избройте 20 женски имена и още толкова мъжки.
Затворете очи и пребройте бързо от 1 до 20.
Преди лягане си „превъртете“ събитията и случките от деня в обратна последователност. Не се концентрирайте върху негативите.
И не забравяйте да запомняте само хубавите неща!
Топ Новини