Избрани Новини
MP3 от китайски очила става скиминг за източване на банкомати
Той е с изключително малки размери и се използва за изработката на аналогов скимер от последно поколение.
съобщи в. "Монитор" по данни на разследващи. Бандитите вече масово са започнали да си поръчват този аксесоар, но не за да слушат музика, а за да го разглобят и извадят от него миниатюрния MP3 плейър.
Той бил ценен за тях, защото е с изключително малки размери и се използва за изработката на аналогов скимер (уред за кражба на данните от магнитната лента на картата - б.а) от последно поколение. Самият плейър се свързвал с магнитна глава, която се поставя в отвора за картата.
„Има памет от 2GB, позволяваща запис на много карти, а заради малките си размери от 15 мм има ниска консумация на ток и може да записва до 48 часа”, коментираха специалисти в областта.
Самите слънчеви очила се продават свободно в интернет на цени около 50 лева и цялото устройство, с което могат да се източат стотици хиляди лева, струва не повече от 150 лева на производителя. „Тези компоненти ги вграждат в прозрачна пластмаса или такава в цвета на банкомата и трудно се забелязват коментираха запознати.
Преди години полицията засече, че бандитите купуват очила, но заради вградените в тях микрокамери. Сега цайсите отново станали на мода, но ценни в тях били MP3-ките.
Според разследващи престъпниците вече са възприели нова тактика. Те поставят скимера за не повече от час-два. Предпочитано било времето от 16,30 до 18,30, тъй като тогава хората свършвали работа и теглили пари, за да пазаруват. През цялото време устройството се наблюдавало от бандитите
„Принудиха се да го правят така, защото вече има много полицейски акции, а и рискът някой конкурент да им открадне скимера е по-малък. Почти всяка седмица полицаи от някое от столичните районни залавят престъпници с карти”, коментираха още разследващи. Антимафиоти от ГДБОП също прибраха на топло част от най-добре организираните групи, работещи у нас и в чужбина.
Въпреки това все повече бандити, които доскоро са крали коли или са продавали дрога, се насочват към този вид дейност. Ако до преди години точенето се контролираше от групировките, в момента дори младежи с технически умения и чисти досиета си правят скимери и работят за себе си.
Друга тенденция в този бранш е инвестирането на огромни средства от бандитите в технология и ноу-хау за разбиване на чиповете на картите Вече имало достатъчно доказателства, че престъпниците действат в тази насока.
Една трета от бандитите пък предпочитали да работят с дигитални скимери, които криптират откраднатата информация от картата с военен шифър. Страхотният плюс на този вид устройства бил, че ако заловят извършителя с него, трудно се стигало до присъда.
„За осъдителна присъда вещото лице трябва да докаже, че с използваното техническо средство са били придобити данни за съдържанието на платежен инструмент. Излиза, че за да се докаже престъплението, информацията трябва да се декриптира, което е много трудно, защото скимерът използва сложен военен шифър”, обясниха запознати.
Според специалисти информацията може да се извлече, но за целта трябва да се използва най-мощният и модерен компютър у нас, струващ над 1 млн. евро, който се намира в БАН, и той трябва да работи в продължение на година, за да разбие шифъра.
„Само токът на този компютър е 4000 лв. Да не говорим, че трябват разходи за програмисти, поддръжка и ще се окаже, че за изследването на един скимер, който струва 2000 долара, трябва да се похарчат 50 000 лв.”, посочиха криминалисти.
Наемат такси и теглят по 1200 лв. в час. Банкомат в столичния квартал „Дървеница”, който преди дни е бил скимиран, а картите на всички теглили от него са били блокирани.
По 1200 лева за час успяват да източат престъпниците, които обикалят столичните банкомати и теглят с клонирани дебитни или карти от чужди сметки. Това съобщиха пред „Монитор” полицаи, разследващи престъпленията с разплащателни средства. Обиколките за тегления се правели нощем, когато по-малко хора могат да видят, че „клиентът” поставя бяла пластика в банкомата.
Част от самостоятелните играчи предпочитали да се движат с таксита вместо с личните си коли. Екип на „Монитор” се срещна с таксиметров шофьор, който два пъти бил наеман от млад мъж за нощно точене. „Познавам го по физиономия, но не знам как се казва.
Идва при мен и започваме да обикаляме банкоматите. Направи ми впечатление, че ме кара да спирам пред устройствата за пари на една определена банка”, разказа бакшишът, пожелал анонимност. Клиентът носел в себе си тесте с карти. „Казваше този банкомат не дава пари, карай към друг”, спомни си още шофьорът. Накрая, когато вече сметката станала към 60 лева, водачът подканил клиента да спрат с обиколките, защото вече се притеснявал, че младежът върши нещо нередно, а бакшишът не искал да става съучастник.
Тогава клиентът платил сметката и му дал още 20 лева отгоре. Младежът работел в известна телекомуникационна компания, бил от провинцията и се оплакал, че се е хванал с тази работа, защото имал кредит.
Когато теглите пари, бъдете нащрек за джаджи като тази в кръгчето. Тя записва информацията от магнитната лента на картата ви.
През летния сезон характерно е увеличаването на разплащанията с карти в търговските обекти и тегленето на пари от банкомат, съобщи вчера пред БТА старши мениджърът „Картови разплащания“ в търговска банка Венцислав Георгиев. Ръстът в използването на дебитни и кредитни карти води след себе си и до увеличение в измамите, посочи още експертът.
Ако откраднатата чрез скимиращо устройство сума от дебитната или кредитната карта е под 300 лв. пострадалият може да не получи обезщетение. Това обясни пред „Монитор” Игнат Арсенов, адвокат в Европейския потребителски център.
Причината е, че банките осигуряват праг на защита, който е до тази сума. Ако откраднатите пари са например 500 лв., финансовата институция ще възстанови разликата, т. е. 200 лв. „Това е въведено, за да да проявява самият потребител усърдие и да защитава своите интереси”, коментира Арсенов.
Желаещите могат да се защитят от кражба на пари от банковата си карта чрез специална застраховка, обясни още Арсенов. В този случай клиентите не носят материална отговорност и застрахователят възстановява до 300 лв. от непозволената транзакция. Зачестявали оплакванията и при плащания през Money Gram и Western Union.
Банкоматите в Студентският град, както машините за пари в крайните квартали, около които няма камери, са се превърнали в учебни за бандитите. Едно от АТМ устройствата, скимирано многократно, се намира до автобусната спирка в квартала на студентите, известна като Баба Яга. Устройството е модел NCR, на което сравнително лесно се слага скимер.
Поради тази причина отворът за картата дори е рязан в опит да се монтират все по-модерни уреди да копиране на картите. Банкоматът е привлекателен и поради факта, че няма охранителни камери, а потокът от хора е голям. Машина за пари от същия модел NCR преди дни е била скимирана и в съседния квартал „Дървеница”. Картите на всички клиенти, теглили оттам, били блокирани от банката заради съображения за сигурност.
Банкоматът се намирал до хранителен магазин и аптека и също няма камери. Любопитен факт е, че на отвора за картата имала зелено антискиминг устройство, което обаче било преодоляно с по-нов модел уред за копиране на карти.
Топ Новини