Избрани Новини
287 българчета осиновени в чужбина
Най-много малчугани са поискани от италиански граждани и са заминали да живеят с новите си родители
287 съгласия са дадени миналата година от министъра на правосъдието за международни осиновявания.
Това каза Милена Първанова - директор на дирекция "Международни осиновявания" към Министерството на правосъдието пред БТА.
През 2011 г. са осиновени повече от 300 деца, сочи справка на ведомството. Най-много малчугани са осиновени от италиански граждани и след процедурата са заминали да живеят с новите си родители. Най-често изоставените деца или сираците намират осиновители в САЩ, Германия и Франция. В много от случаите обаче, осиновяващите родители имат изисквания за пола, възрастта и външния вид на детето. Някои дори посочват предпочитания за цвят на косата и на очите, допълни Първанова.
Макар да не е много лицеприятно да се посочват характеристики на дете, все пак осиновителите имат това право, защото се търси някакъв вид съгласие. Когато става дума и за етическия произход на детето също е важно да се посочат характеристики, ако новите родители изискват това, уточни експертът.
Основно изискване на осиновителите е възрастта на детето. Понякога се прави преценка от социалните работници дете на каква възраст е подходящо да бъде осиновено от конкретно семейство. Целта е правилна преценка за отговорностите, които осиновяващото семейство може да носи за детето, каза още Милена Първанова. Другият въпрос, който се разисква, особено при едно международно осиновяване е и произходът на биологичните родители на детето.
В България осиновяването все още е процес, който не се възприема от обществото по начин, по който това става в други страни. В чужбина той е открит и дори се празнува. Всичко е въпрос на промяна на нагласите на обществото, твърди Милена Първанова. По думите й консервативното възприемане на процеса може да бъде преодоляно с помощта на специалистите още докато семейството чака дете, което да осинови.
Топ Новини