Избрани Новини
"Тепетата на Пловдив" оживяват в изложба
16-08-2012, 08:33
Снимка:Организаторите на изложбата
Автор:Пловдив Утре
През последните 130 години са изчезнали Валели тепе, Каменица, Лаут тепе и сега Марково тепе
Уникална за Пловдив фото изложба на пловдивските хълмове в миналото подреждат от 20 до 26 август в мол "Галерия Пловдив. Разказът за пловдивските тепета започва от митовете на древността и продължава в творби от античността о Средновековието.
Днес е трудно да се уточни, колко са били пловдиеските хълмове в миналото. Знае се само, че през последните 130 години са изчезнали Валели тепе (до баня „Старинна”), Каменица, Лаут тепе и сега Марково тепе.
Трихълмието е съставено от Джамбаз репе, Таксим и Небет тепе. Сахат тепе всъщност обединява две тепета: Саха и Топлар. На запад са Бунарджика и Марково тепе или Марково коляно. Накрая е Джендем тепе (Младежки хълм), а под него е едно малко безименно тепе, което все още би могло да бъде спасено.
Изложбата „Тепетата на Пловдив” е подготвена от Държавен архив – Пловдив със съставител дългогодишния изследовател на темата Владимир Балчев. В експозицията могат да се видят гравюри (най-старата е от 1533 г.), рисунки, планове и карти на Пловдив, изрезки от стари вестници и разбира се много впечатляващи снимки. Там ще намерите и единствената снимка на Лаут тепе. Не са открити фотографии на хълма Каменица и на Валели тепе.
Марково тепе може да се види в някогашния му вид и в някои фази от разрушаването му. В изложбата е включена и снимка на резервоара на пловдивския водопровод, който се е намирал на Бунарджика (хълма на изворите). Когато този резервоар се е препълвал, от преливането са се получавали водопади. Може да се види също и Фабрика „Изида”, където камъни от хълмовете са били рязани на павета.
Според Владимир Балчев и сега близо до Детската железница на Младежкия хълм могат да се видят руините на тази фабрика. На снимка е запечатано и мястото, където се е пазел барутът на Пловдив. В изложбата може да се види изображение на монета с пловдивски хълм.Почти всички пловдивски хълмове са били отпечатвани на монети, разказват организаторите на събитието.
Експозицията предшества Фестивала на реката и тепетата, който се подготвя за 1 и 2 септември.
Топ Новини