Прахосваме 70% от минералната вода

Архив София

21-08-2012, 08:44

Автор:

София Утре

Всичко от Автора

Само 6 на сто се бутилира, минимално количество се използва за отопление.

73,5 на сто от минералната вода, която извира у нас, не се използва.

„Изключителна държавна собственост са 102 находища на минерална вода, а само 26,5% от водата се използва”, обясни пред “Монитор” държавният експерт  в екоминистерство Румяна Братованова. 

Най-голям процент от водата – 11 на сто или 57,12 литра на секунда, отиват за питейно-битови цели в населените места, в които няма друга алтернатива.

За лечение и рехабилитация в лечебни заведения се използват 7,4% от безценната суровина, собственост на държавата.

6 на сто от минералната вода се бутилира. Едва 2% от извиращата вода пък се ползва за отопление.

Най-много находища държавна собственост има в Пловдивска област – 39. Около 1/3 от водата, която извира от тях, обаче се използва. В областите Плевен и Благоевград пък почти 90 на сто от ценната течност изтича. Във Варненска област има най-малко минерални извори - едва 16. Те обаче се експлоатират най-добре, като почти половината от ресурса се използва целенасочено.

След промени в Закона за водите в края на 2010 г. изворите, държавна собственост, могат да се предоставят за стопанисване на общини. Целта на промените беше новите собственици да се грижат по-добре за ресурса и да се увеличи количеството използваеми минерални води.

Законът позволи на държавата да прехвърли на общините близо 83 извора. За целта обаче изворите трябва да служат за водоснабдяване на повече от една община и да се оползотворява половината от капацитета им.

“През тази година няма постъпили нови искания за концесия за извори, държавна собственост. До края на годината два извора ще бъдат отдаденив Белово и Шипково, но процедурата е започнала през 2011 г.”, заяви експертът от дирекция „Управление на водите” в МОСВ Иванка Апостолова.

14 от общо 102 държавни минерални извори са дадени на концесия за срок от 25 г., като приходите от тях са 2 239 211 лв.  В екоминистерството обаче нямат данни за подадените заявления за концесии на държавни извори, предоставени на общините, които към момента са 49.