Избрани Новини
Синдикатите настояват 4% процента от БВП да са за образование
Според тях увеличението на месечните възнаграждения на учителите трябва да е в размер на 20 на сто от досегашните им надници. Освен това синдикатите настояват да се увеличи и размера на средния единен разходен стандарт за издръжка на ученик с 15 процента от януари 2013 г. Исканията вече са изпратени с открито писмо до министър-председателя Бойко Борисов. Повод за изпращането е петата година от най-голямата учителска стачка в историята на синдикалното движение в България.
От КТ "Подкрепа" са на мнение, че последните четири години системата прогресивно обеднява с повече от 20 на сто и средствата за образование не могат да осигурят провеждане на добрите политики, които правителството, Министерството на образованието, заедно със синдикатите желаят и са започнали. В писмото се посочва, че средствата за заплати на работещите в системата не са достатъчни. Това се отнасяло и за целодневна организация на учебния процес, обновяване на сградния фонд и учебно-техническата база, както и специализираните кабинети, компютърните кабинети, физкултурните салони и площадки. Пари липсвали и за видеонаблюдение и въвеждане на електронни учебници и дневници. Синдикатите допълват, че България отделя най-малко пари от БВП за образование. По този показател сме най-зле на Балканите, което е изключително по-назад и от повечето европейски страни, допълват от КТ "Подкрепа".
В писмото се посочва още, че синдикатите не искат да инициират национален дебат как биха се ощетили някои отрасли, ако се насочат средства в „Образование", тъй като това го слушали достатъчно по време на стачката 2007 г. от бившия премиер Станишев и неговите министри Вълчев и Орешарски.
Топ Новини