Референдум и избори ще бележат новия сезон на парламента

Архив София

30-08-2012, 09:15

Автор:

София Утре

Всичко от Автора

Промените в Изборния кодекс и новият Висш съдебен съвет са сред неотложните задачи след ваканцията.

Една от първите задачи на депутатите през новия сезон е приемането на промени в Изборния кодекс, съобщава "Сега".

Идеите, по които има консенсус, са осигуряване на прозрачност в работата на ЦИК чрез излъчването на заседанията й онлайн, прозрачност в дейността и на районните комисии, които да качват в интернет своите протоколи, както и ограничаване броя на застъпниците. Първоначално от ГЕРБ бяха склонни да подкрепят повишаване на прага за влизане в НС за коалиции, но впоследствие се оказаха от тази идея. В края на есенната сесия депутатите ще трябва да гласуват и решение за провеждане на референдум за АЕЦ "Белене", ако ГРАО валидира необходимите 500 хиляди подписа. Това е и основният приоритет за левицата. Големият дебат на сезона ще бъде дали допитването да се проведе заедно с вота или преди това.

Изборът на членовете на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота ще е сред горещите теми за депутатите след края на ваканцията. Селекцията ще се следи под лупа от Европа, която възприема органа като гарант за независимостта и професионализма на съдебната система. Кандидатурите бяха внесени преди почивката на депутатите. Сега предстои най-важната част - публичното им изслушване и отсяването на 11 от 16-те номинации.

Реформата във водния сектор също е сред важните приоритети на ГЕРБ през новата парламентарна сесия. Управляващите вече гласуваха на първо четене промените в Закона за водите преди ваканцията, но се очакват съществени поправки преди окончателното им приемане. С тях се затяга контролът върху язовирите в страната чрез създаването на единен регистър. Изменя се и режимът на собственост върху ВиК сектора - общински остават водоснабдителните и канализационните съоръжения, както и пречиствателните станции само в границите на населените места, останалите стават държавна собственост. Промените вече предизвикаха бурната съпротива на кметовете, бойкотира ги и опозицията. Според първите поправките ще доведат до увеличаване на цената на водата, според вторите реформата е подготовка за приватизация на ВиК сектора.

Законът за Черноморското крайбрежие е другият горещ картоф в ръцете на ГЕРБ. Проектът, който бе внесен още през март в НС, също предизвика разпалени спорове. Благовидната цел на поправките е да се спре строителството в 100-метровата крайбрежна ивица и там да има само алеи и малки спортни съоръжения. Предложението обаче разсърди кметовете на крайморските общини, според които това ще разгони инвеститорите и ще създаде големи проблеми с устройствените планове. С проекта обаче се прокарва и лобистка поправка, която цели да облекчи режима за отдаване на плажовете на концесия.

Извън всички срокове се проточи и приемането на Закона за предучилищното и училищното образование. Последно амбицията на ресорния министър Сергей Игнатов е това да стане до ноември.

През тази сесия управляващите ще пробват да прокарат и новия закон за траурно-обредната дейност. С него се узаконява дейността на частните погребални агенции, което също породи съмнения за лобизъм.

Очаква се и нова лобистка кампания за отмяна на мораториума върху проучванията и добива на шистов газ.