Цар Освободител на ремонт

Архив София

30-08-2012, 13:33

Снимка:

Ивайло Божинов, Sofiautre.bg

Автор:

СофияУтре

Всичко от Автора

Паметникът е в лошо състояние, защото над 100 г. не е реставриран и е пострадал при бомбардировките през Втората световна война

Започва ремонтът на паметника на Цар Освободител в София.

Бронзовите фигури на император Александър Втори и на коня ще бъдат демонтирани с кран, за да бъдат реставрирани и консервирани в лаборатория на БАН.
Специалистите смятат, че те ще се реставрират по-лесно в ателие, понеже са около 5 м високи. Скелето около цар Освободител бе поставено в сряда, съобщи зам.-кметът на София с ресор "култура" - Тодор Чобанов

Паметникът е в лошо състояние, защото над 100 г. не е реставриран и е пострадал при бомбардировките през Втората световна война.
Покритието му изглежда зелено, а оригиналното е черно, има и пукнатини. Каменният постамент трябва да бъде укрепен и да се направи наново връзката между отделните елементи. Има размествания и корозирали елементи при връзката между фигурата на коня и основата. По краката на коня са се отворили цели парчета от заварките, правени след бомбардировките.

"Фигурата трябва да се свали задължително, за да се подмени стоманената носеща конструкция. Тя е огромна, 4,80 метра е висока, не е много тежка - 5 тона, но транспортът на такъв извънгабаритен товар ще е много сериозен", каза  архитект Любомир Петров пред БНТ.

Паметникът Цар Освободител е дело на флорентинския скулптор Арналдо Дзоки. В края на 19 век още неизвестният млад творец печели конкурса за изработване на композицията в чест на Освобождението на България. Архивите пазят конкурсните документи. Проблемите обаче започват още в далечната 1937 година, когато се забелязват първите сериозни пукнатини по краката на коня.

"Сплавта, от която е изпълнена фигурата, не отговаря на условията на договора, който има Дзоки и леярът Франческо Бруно. Скулптурата е отляна 1902 г. и за един сравнително кратък период - 35 години се появяват такива пукнатини, което общо взето за такъв тип фигури е нещо необичайно", разказва архитект Петров.

В архивите е намерена преписка между тогавашните общинари и Арналдо Дзоки за ремонта на паметника, според която италианците изпращат рецепта, по която да се изпълни реставрацията и тя е изпълнена.
"4-те крака на коня са изпълнени със сплав от цинк и 5% мед, по много интересен начин - това всичко е станало на място", разказва арх. Петров.

За да се поддържа подходящата температура са сложени мрежи с кокс, който е запален и реставрацията приключва успешно. По време на бомбардировките през 44-та наблизо пада авиобомба и отново краката на коня са напукани. Оказва се, че отново има проблем със сплавта. Дори се взема решение за подмяна на предните 2 крака на коня, но в тежките следвоенни времена това така и не се случва, предаде Дир.бг

От 2007 г. започва работата по сегашния проект за реставрация. Той е изготвен от общинското предприятие “Стара София” и е за 614 000 лв. През 2008 г.  общината иска разрешение от Министерството на културата да реставрира четири паметника на признателност - Докторския паметник, Руски паметник и паметниците на Васил Левски и на Цар Освободител. Общината е изготвила конструктивния проект, съгласувала го е с Министерството на културата и НИПК.