Избрани Новини
Изпитаха журналисти как се действа при пожар и бедствие
Пловдивските огнеборци все по-често спасяват котки по дървета, ловят змии и вадят заседналите в асансьора
С редица мероприятия стартира седмицата на пожарната безопасност в Пловдив. Предвидени са срещи с директори на училища и дни на отворени врати за граждани. Навършват се 131 години от създаването на противопожарната служба в града. Огнеборците празнуват професионалния си празник на Кръстовден – 14 септември, когато се отбелязват 107 години от първия пожарникарски събор в София.
За изненада на пловдивските журналисти зам-директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ Петър Тосков и говорителят на службата инспектор Георги Кунев им спретнаха тест. Репортерите бяха писмено препитани за правилните действия при пожар, земетресения и начина на известяване при различни бедствия и кризисни ситуации. На същите въпроси изпитват децата от 1 до 10 клас, но отговорите съвсем не се оказаха толкова лесни. „Резултатите ще обявим на професионалния празник на пожарникарите“, каза Кунев на любопитните журналисти.
„В последно време пловдивчани звънят по тревога при най-малкта опасност от пожар“, допълни той. По думите му най-честите обаждания са при усещане на странна миризма, при забелязване на дим или при засядане в асансьора. Има и причудливи сигнали като заседнали животни, змии в двор на детски градини или в различни помещения. Аварийно спасителната дейност е безплатна, дори и ако извикате огнеборците да свалят коте от дърво. Огнеборците не си вадят статистика колко мъркащи домашни любимци са спасили.
„402 две са общо лъжливите повиквания. Голяма част от тях са добронамерени от бдителни граждани, които са се заблудили, че виждат пожар“, уточни инспекторът.
8 са загиналите при пожар в Пловдивска област, а 42 – ма пострадалите, показва статистиката от началото на годината. Миналата година по същото време жертвите са били две. 230 са пожарите, възникнали в жилища, а 136 в складове и в коли. В Горското стопанство са 16 - повечето са пламнали в следствие от късо съединение на кабели или небрежност при боравене с огън. По време на жътвената кампания пожарите са 16, при два от тях огънят е предизвикан умишлено.
„Хванатите нарушители по време на жътвената кампания плащат глоби в размер от 50 до 2 000 лева“, уточни зам-директорът . Най-често техниката им не е преминала задължителната проверка за пожарна безопасност или за липса на дежурен трактор по време на работа на полето. Именно тази техника осигурява противопожарните ивици в нивите.
Топ Новини