Избрани Новини
Символът на ТИМ Марин Митев: Произвеждаме 5% от БВП на страната
Бившият "тюлен" проговори пред ВарнаУтре.бг за проекта Алея Първа в Морската, и строителството на стадион Варна
Все пак на финала на интервюто 55-годишният бивш "тюлен" отговаря през смях на няколко лични въпроса. Отказва обаче да бъде сниман, под предлог, че никога не се харесва на снимки. Едно интервю на ВарнаУтре.бг:
Това първото Ви интервю за българска медия ли е? Аз поне не си спомням да съм чела такова през последните 15 години.
-Да Ви призная, не съм правил статистика и не ми е необходимо.
На какво се дължи тази медийна дистанцираност, която проявявате както Вие, така и партньорите Ви в бизнеса?
-Както всички нормални хора, които се опитват да си вършат работата, нямаме нужда от медийни изяви. За себе си смятам, че не ставам за такива.
Митологизирана ли е групировката ТИМ и има ли такава извън медийните и литературни жанрове, посветени на нея?
-Предполагам, че митовете се създават от тези, които искат да ги ползват.
Кой от митовете за Вашия бизнес Ви дразни най-много? А кой Ви разсмива?
-Единствено ме подразни коментарът на един журналист, който работи във Франция. След като изровил снимка на моето куче, го нарече „помияр”. Само искам да го информирам, че същото живя с мен 11 години и преди 5 месеца се наложи да го приспя. Всичко останало, което е медийна манипулация, просто ни разсмива.
Как реагирате на метафори като „На изток България граничи с ТИМ“ и „Варна е ТИМ“?
-Географски знаем с какво граничи България, политически – с властимащата партия, а социално и в бизнеса – в групата на национално ниво работят около 30 000 човека. Само във Варна са около 5000, които си плащат данъците и осигуровките. Групата произвежда около 5% от БВП на страната. Ние сме собственици на националния превозвач, дружествата осъществяват дейност в производствения сектор, финансови услуги. Може би казват, че Варна е ТИМ, защото повечето сме от Варна или така им е по-интересно.
Какво всъщност – като история и бизнес, се крие зад тази абревиатура?
-Нищо не се крие, думата ТИМ е синоним на ОТБОР. Винаги сме смятали, че отборните спортове създават сплотеност, съпричастност. В тях всеки разчита на уменията на другите в отбора. Така е и в бизнеса – ние сме един екип, и само заедно можем да постигаме целите, които си поставяме. Винаги разчитаме на хората до нас и те на нас.
Каква е формулата на успеха на Вашия бизнес?
-Поставяме си постижими цели, работим целеустремено и вярваме в успеха. Ние не само вярваме, а сме и убедени в успеха на всяко едно начинание, с което се захващаме.
Как се стигна до идеята свързаното с Вас АД „Холдинг Варна“ да стане собственик на част от крайбрежната алея на Варна?
-Холдинг Варна АД е публична компания. Вярно е, че голяма част от акциите са собственост на юридически лица, но има и около 15 000 физически лица собственици. Така че самият проект се осъществява от дружество, в което всеки може да стане собственик. Още повече, че Холдинг Варна АД направи успешно увеличение на капитала и средствата, с които разполага, са достатъчни за осъществяване на такъв мащабен проект.
Според противниците на проекта при сделката има доста нарушения – с деактуването на имота от публична държавна в частна държавна собственост, с вкарването на проекта „Алея Първа“ в процедурата по Закона за насърчаване на инвестициите, което да елиминира евентуални конкуренти при продажбата на земята, ниската цена. Как ще ги коментирате?
- Тези твърдения са били обект на проверки от всички компетентни институции – от министерства до полиция, ДАНС и прокуратура, за да се стигне до Еврокомисията. Всички те, по свои пътища, са стигали до един и същ извод – за пълната законосъобразност на сделката, липса на каквото и да е нейно противоречие, както с българското, така и с общото европейско законодателство. Мисля, че това е най-проверяваната сделка в последните години.
Щом всичко е законно, откъде идват тези атаки срещу проекта „Алея Първа“ - все пак те не спират вече 4 години и напоследък сякаш стават все по-чести, многолюдни и добре организирани?
- Атаката е от около 5-ма човека, които всички познаваме, зад тях стоят интереси на идентичен проект и пари. В комбинация с най-голямата медийна машина в България – схема с блогъри и сайтове, които според мен имат сила да съборят и правителство.
Как всъщност ще изглежда крайбрежната алея на Варна след приключването на проекта?
- Проектът Алея Първа е проект с атмосфера на крайбрежна улица, който е съобразен с ПУП от 2002 г., Закона за устройство на Черноморското крайбрежие и изискванията по договора с Държавата.
Кога ще почувстват варненци тази „атмосфера“?
- Целият процес е съвкупност от разрешителен режим и строителство, което се движи в нормален график.
Каква е цената на квадратния метър в придобития от Холдинг Варна имот между буните, след като калкулирате в сделката и разходите по укрепването на ската?
- Цената на сделката не е само цена на земята и укрепването, но и общото задължение на инвестиции в размер не по-малък от 73 100 000 лв. Трябва да се има предвид, че междувременно тези активи не могат да бъдат обременявани с тежести, с тях не може да се обезпечават кредити, и на практика собственикът – „Холдинг Варна” АД, не може да упражнява правото си на собственост в неговия пълен обем.
Как ще гарантирате, че тук ще са добре дошли всички варненци – независимо от финансовото им състояние и положение в обществото?
- Това е поредната манипулация – квартал на богати, гражданите нямало да могат да ходят на плажа, да играят федербал, да гонят пеперуди и т.н. Идеята е крайбрежна улица, каквито има навсякъде по света в градове с подобно разположение. На тази улица е помислено за всичко и за всеки, и без хората това няма как да се случи.
Обвиняват инвеститорите, че проектът за Алея Първа не е публично достъпен. Факт е, че непрекъснато се гадае какво ще има там, а и спекулациите с Вашето мълчание не спират. Кога ще сложите точка на догадките?
- Те ни обвиняват и че сме откраднали входа на Морската градина. Ще сложим точка, когато реализираме проекта Алея Първа. Тогава всички ще забравят какво е било и ще го приемат като даденост, без която няма да могат.
Защо не показахте проекта досега?
- Проектът с ПУП-а от 2002 г. бе официално представен още през 2002 г. и минаха обществени обсъждания. Самият инвестиционен процес е продължителен – наложи се да направим доста проучвания, свързани със срутищните процеси, установяване на подпочвените и повърхностни води. Самото проектиране на укрепителните съоръжения отне доста време. Всички обекти и местоположенията им са свързани с възможностите на терена. Затова и все още не сме готови с окончателната визия на целия проект Алея Първа.
Има ли арх. Марин Митев роля в определянето на облика на крайбрежната алея на Варна?
- Първо не държа на званието архитект. Същото го придобих по настояване на мои приятели, които, смятам, вече са доволни. За облика на Алея Първа работим в екип със специалисти, с които се опитваме да „откраднем” добрите практики от световни морски дестинации.
Увеличават ли се закупените от „Холдинг Варна“ парцели вследствие на укрепителните работи?
- Всеки един недвижим имот се индивидуализира чрез своя идентификатор (при наличие на Кадастрална карта), граници и площ. Извършваните от дружеството инвеститор дейности по укрепване на една от границите на имотите (в случая т.нар. скат) не могат да доведат до промяна на останалите им параметри, в т. число и тяхната площ. Нали никой не смята, че ако пропаднат скални късове по границата ни с Турция, това ще увеличи територията на България!
Имаше ли взривове при укрепването, както се говори из Варна?
- Не е имало взривове при укрепването. Как въобще може да му хрумне на някой да използва взрив в срутищен район. Не бих искал да мисля, че хората в града са толкова наивни, за да вярват на това.
И още един слух или добра новина – говори се, че строителството на стадион Варна най-после ще започне. Вярно ли е това? Какви са актуалните срокове за откриването му?
- Този път слухът е верен. Като история – тунинговането на стария стадион щеше да излезе 15 000 000 лв., но бяхме решили да направим нещо по-европейско. Новият стадион щеше да струва около 200 000 000 лв., с 35 000 места. Световната финансова криза наложи да редуцираме местата до 25 000 – то и градът няма нужда от повече, и окончателният проект скоро ще бъде представен пред обществеността. Успоредно с това имахме ангажимент да изградим нова лекоатлетическа писта, която Спортен комплекс Варна АД реализира в терена на стадион Младост. Стойността на инвестицията е около 5 000 000 лв. и вече е факт.
Разбира се, строителството на стадион Варна с 25 000 места, ще стартира преди предстоящите избори.
Напоследък доста се говори за тъмната страна на футбола като бизнес в България. Каква е мотивацията на ТИМ да е собственик на „Черно море? Какво печелите от това?
- ПФК”Черно море” го придобихме по задължение с дружеството Спортен комплекс Варна. Не знам каква е тъмната страна, но за светлата страна това са по 5 000 000 лв. на година, които плащаме за самочувствието на варненци.
Какво печелим? Преди три години отборът се класира на трето място и не спечелихме дори едно „благодаря”, или поне не сме разбрали. Но печелят всички варненци, защото имат един финансово обезпечен футболен клуб и голяма детско-юношеска школа. Все пак това е бъдещето на футбола.
Бяхте доста активен в социалните мрежи преди година-две, сега изчезнахте, защо?
- Предполагам е съвпадение на имената. В България, по статистически данни, има около 2500 човека с такова име, без да броим тези, които биха се представили с него.
Кой е Марин Митев?
- Марин Митев по настоящем е един военен пенсионер с хоби „дърводелец”.
За какво мечтае?
- Мечтая да си гледам старините, Варна отново да е туристическа дестинация и за повече усмивки около нас!
Имате ли политически амбиции?
- Не.
Въпреки това винаги името ТИМ се намесва по време на избори като едва ли не решаващ фактор за крайния резултат във Варна...Какви са отношенията Ви – Вашите лично и тези на „ТИМ“, с кмета на Варна Кирил Йорданов?
- С г-н Йорданов отношенията ни са като между съграждани.
А как бихте определили личните Ви политически убеждения?
- Политическите ни убеждения – винаги с властимащите, като лични убеждения – „Тимаджия”. Предполагам, че така ще напишат във форумите :)
Топ Новини