Главно мюфтийство: Някой иска да опетни доброто име на исляма

Новините

19-09-2012, 10:25

Снимка:

Btv

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Ахмед Ахмедов каза, че дейността на техните служители се контролира всеки месец по отношение на проповедите

"Позицията на Главно мюфтийство е категорична от самото начало. Още преди делото, когато голяма част от тези хора са наши служители във вероизповеданието.

На тях сме делегирали да разпространяват нашата религия. Ние няма как да се съмняваме в техните способности". Това каза пред bTV Ахмед Ахмедов, главен секретар на Главното мюфтийство във връзка със започналото дело срещу 13 мюсюлмани, обвинени, че са проповядвали радикален ислям.

Ахмед Ахмедов каза, че дейността на техните служители се контролира всеки месец по отношение на проповедите. "Ние не претендираме, че установяваме тотален контрол върху служителите ни. Българските мюсюлмани са доста сетивни по отношение на чужди, неморални и нелогични твърдения от страна на техни религиозни ръководители. Нашите мюсюлмани традиционно изповядват исляма от стотици години насам. Когато дойде някой и им каже нещо, което не е съвместимо с техните понятия за религия, те дават отпор и това го виждаме ясно", заяви Ахмедов. Той обясни, че радикален е изключително краен човек, който се развива на ръба на нещата, а ислямът като доктрина проповядва да се следва средния път.

За една от репликите, за която са съдени 13-те души, а именно, че "християните трябва да бъдат избити, защото са неверници", Ахмедов коментира, че това са обвинения, които са обект на доказателства от страна на прокуратурата.

"Подобни реплики от устата на един истински мюсюлманин не могат да бъдат изречени. Изкарано е от контекста на някои неща, с цел да се деструктира мюсюлманската общност в страната. Това е световен тренд по отношение на исляма, тоест настройването на обществото срещу мюсюлманите. Самият обвинителен акт е доста нестойностен. Прокуратурата може и да не настройва обществото, но самият факт, че 13 религиозни лидери са обвинени, довежда до мисълта, че това е нещо страшно. Тоест, това е само началото", категоричен е Ахмедов. На въпрос дали службите дирижират това противопоставяне с цел други интереси, Ахмедов отговори: "Ние мислим, че службите са инструмент за съжаление, не знаем на кого обаче".

Попитан защо изключват по презумпция вина на тези 13 души, Ахмедов каза, че на тези хора са им делегирали доверие. "Те са минали през сериозен кастинг, докато стигнат до тези позиции", посочи Ахмедов. Отново попитан защо казва, че някой има за цел да разбуни духовете, той отговори, че "всичко това навежда до най-лошото, че по някакъв начин в страната се опитва да се ограничи религиозния живот на мюсюлманите, не знаем кой се опитва да го ограничи".
Ние като изповедание добре налагаме контрол върху нашите служители, те се отчитат по отношение на проповедите си всеки месец, за да не вкарваме съмнения в това, че са проповядвани тревожни неща, каза Ахмедов.

За нелегалната организация "Ал Уакф ал ислями" Ахмедов каза, че тя е имала дейност в страната "по времето на господин Генджев". "Тя се е самозакрила и не е регистрирана. Когато едни хора, които са твои колеги, вършейки дейността, която всички колеги вършат и не застрашавайки божествения ред в страната, в един момент излизат, че са лоши", добави Ахмедов.
"Нямаме сигнали в мюфтийството, че има гнезда, които проповядват радикален ислям. Нямаме такива жалби, ако имаше такъв момент, самите хора щяха да бъдат изключително зле настроени срещу тези хора, те щяха да ги игнорират от своето ежедневие", посочи Ахмедов.

"Това се прави с цел да се опетни доброто име на исляма. Не заем кой. Не можем да си обясним, че когато един мирен гражданин, спазвайки законите на страната, се опитва да живее според каноните на своята религия, автоматично се превръща в оперативно интересно лице. Хората, които са религиозни са обект на особено внимание, това се вижда", подчерта Ахмедов.

За атентатите той каза, че темата е много различна. "Самите мюсюлмани в страната не са дотолкова радикални за такива действия. Нашите хора са страхливи. Ролята на държавата е да не допуска такива радикални субекти в страната. Тези хора тук са наши граждани, не са били някъде в чужбина и да са дошли тук впоследствие", обясни Ахмедов.

За финансиране отвън той каза, че това са обвинения, които той не би могъл да коментира. "Това е стартът на репресиите. Хората си въобразяват, че оттук започва ходенето по мъките. Това са очакванията, хората са богобоязливи по отношение на това нещо", поясни Ахмедов. След това той се обърна към гражданите с думите: "Никой от гражданите не трябва да се страхува от мюсюлманите. Самото мирно присъствие на мюсюлманите в Пазарджик показа, че те са там за морална подкрепа, те не са там, за да укоряват органите на реда и да протестират. Страхът лесно се манипулира и той избива там, където не трябва", подчерта още Ахмедов.

БГНЕС припомня, че Окръжният съд в Пазарджик даде ход на наказателно дело по внесен обвинителен акт от Окръжната прокуратура в Пазарджик срещу 13 подсъдими, обвинени за проповядване на радикален ислям. След прочитане на обвинителния акт, подсъдимите бяха поканени да дадат обяснения по него. Всички отказаха, като заявиха, че разбират обвинението, не се признават за виновни и ще дадат обяснения на по-късен етап. Делото е отложено за 26, 27 и 28 септември 2012 от 9,00 ч. за разпити на свидетели и вещи лица.

Сред подсъдимите са районният мюфтия на Пазарджик Абдуллах Салих и ходжата на Сърница Саид Мутлу, който е сочен за ръководител на българския клон на нелегалната радикална организация "Ал Уакф ал ислями", финансирана от Саудитска Арабия. Сред 13-те обвиняеми има и една жена на име Горелска, която е учител в Благоевградско.

Повдигнатите обвинения са за налагането на антидемократична идеология и отричането на всичко, несъобразено с идеологията на салафизма. Другите обвинения са за ръководенето и членуването в радикалната организация, която налага ново тълкуване на исляма. Според проповядваното учение всяко дете се ражда мюсюлманин и единственият справедлив строй е мюсюлманският, пише Дарик.