Кметове ще борят кражби на боклук

Архив София

21-09-2012, 08:50

Автор:

СофияУтре

Всичко от Автора

Те ще трябва да предприемат мерки, с които да се ограничат кражбите от цветните контейнери за разделно събиране на отпадъци.

Кметовете ще трябва да предприемат мерки, с които да се ограничат кражбите от цветните контейнери за разделно събиране на отпадъци, пише в. "Труд".

Това предвижда проект на наредба на министерството на околната среда, според която местните власти трябва сами да решат какви ще са мерките.

Кражбите на метали, хартия и стъкло от цветните контейнери са сред основните проблеми на организациите за оползотворяване. Те се оплакват, че клошари обират годните за рециклиране и носещи приходи отпадъци. Така боклуците, които организациите могат да преработят, намаляват до 5% от общото количество изхвърляно в кофите.

Наредбата предвижда още да се създадат системи за връщане на опаковките за многократна употреба. Такива са например стъклените бутилки от бира или безалкохолни. Прибирането им обратно може да става чрез т.нар. депозитни системи. При тях клиентът получава парите за опаковката, след като я върне. Производителите или дистрибуторите ще решават колко пари ще вземат хората за върнатия амбалаж. В наредбата е записано, че на бутилките и кутиите, които ще се дават срещу пари, трябва да има надпис, че са за многократна употреба. Пускането на такъв вид опаковки ще спести разходи на производители, дистрибутори и търговци, тъй като продуктовата такса за тях ще се плаща само веднъж.

Наредбата предвижда още боклуците от опаковки да се събират и в специални контейнери в магазините, ако това е възможно.

Въвеждат се и цели за рециклиране на различните видове боклуци, които трябва да бъдат постигнати през 2014 г. Те предвиждат поне 55% от теглото на пуснатите опаковки да се преработва отново в суровина. Най-високо е изискването за хартиените и стъклените отпадъци - 60 на сто.

В наредбата се дават и примери за опаковки. Пакетчетата чай или обвивките на колбаси не се броят за такива, докато четки от спирала за мигли, пластмасови ръкавици и книговезки телчета са боклук и трябва да се изхвърлят разделно.