Избрани Новини
Бием Европата по корупция
Даваме пари под масата без даже да ни ги искат
Месечното равнище на даваните подкупи в България е между 2 до 3 пъти по-високо от средните равнища на ЕС.
Това обяви Александър Стоянов от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
В практически измерения, това означава, че имаме по 1500 такива "операции" на месец, поясни той и допълни, че тревожно се увеличава броят на гражданите, които дават подкупи, без да им бъдат искани.
Данните показват, че в процентно отношение водещите корупционни сектори са здравеопазването (38%) и полицията (20%).
"Оказа се, че в голямата част от случаите, инициатор на корупционните сделки е администрацията", конкретизира се статистикът.
По думите му поведението на администрацията е решаващо за това дали има или няма корупционни сделки.
"Това, което наблюдаваме в последните години е, че съпротивата нараства, но се увеличава броят на хората, които отиват с нагласата, че ще дадат подкуп", разясни той.
Според него институциите ни не са в състояние да се справят с един проблем, който е толкова широко разпространен в обществото - корупцията.
Стоянов смята, че трябва да се промени средата, в която действат обществото и институциите.
"Под това се разбира преструктуриране на интересите в различни сектори и области. Хората, преследващи собствените си интереси могат да предотвратяват корупцията", сигурен е той.
"В изследванията, които правим в Европа, много лесно се вижда, как политизацията на държавните администрации е много по-малка", каза Филип Гунев, старши анализатор към ЦИД.
Според него това, което в България е принцип на управление – всяко правителство да заменя целия висш административен ешелон, подхранва всички корупционни схеми.
"Това би станало много по-трудно, ако имаш една администрация, която е професионална и не се сменя с всяко правителство. В тази връзка това важи и за полицията, там също няма разграничение, те също са част от този политизиран механизъм", каза още Гунев.
Топ Новини