Измислиха как да се пуши в кръчмите

Архив Бургас

26-09-2012, 09:24

Снимка:

СтандартНюз

Автор:

БургасУтре

Всичко от Автора

Но повечето масови заведения се ориентират към изграждането на топли зони за пушене.

Кръчмите измислиха как да заобиколят забраната за пушене и през зимата. Схемите са две: “отоплена градина” и “частна стая”, пише "24 часа".

Градина според тълкуването на здравното министерство е всяко помещение, което се проветрява от 3 страни. Популярна верига отваря по един прозорец от трите страни на заведението или два прозореца и врата и така формално са изпълнени изискванията на закона. Пред въпросната кръчма в София има буквално опашка за маси.

Другият номер, който се практикува в хотели, но ще се приложи и в големи нощни заведения, е отделянето на “частни стаи”. Това са помещения, в които се влиза само с ключ или баркод и те не се смятат за “обществено пространство”. Починът идва от Банско, където цяло лято обмислят как да преодолеят забраната.

Но повечето масови заведения се ориентират към изграждането на топли зони за пушене. Някои монтират газови печки, ограждат градините и терасите на заведенията с найлони, твърди д-р Софка Добрева, шеф на отдела за контрол на нехранителни обекти и стоки в столичната РЗИ. Ресторантьорите предпочитат да отопляват улицата, вместо да плащат глоби за нарушаване на забраната за пушене. Схемата три отворени прозореца е е на ръба на закона, поясни д-р Добрева. В него се споменават само понятията “открити” и “закрити” помещения. Специално за подобни казуси от здравното министерство направили тълкуване. Зимни градини може да се използват за пушалня, но само ако прозорците поне от две страни са демонтирани.

Засега срещаме разбиране, каза д-р Добрева. След като се обясни на собствениците, те обикновено изваждали стъклата и така си извоювали правото там да се пуши.

Почиващи край морето пък обясниха, че в Слънчев бряг в нощните заведения се пуши на закрито без особени притеснения. До всяка маса поставяли чашка с вода, където гостите да гасят дискретно фасовете.

В Бургас повечето собственици на пиано барове са се запасили с електронни цигари, които раздават на посетителите след 24 часа срещу 2 лв. Друг трик е да надуват докрай вентилацията, като разрешават на клиентите да пушат на своя отговорност. Така, ако дойде проверка, се оправдават, че са ги предупредили и не носят вина за тютюневия дим. Досега обаче инспекторите в Бургас са издали акт само на един човек.

В хотел в Банско пък проверяващи открили стая, в която се пуши, но собственикът обяснил, че тя е "частна", а не обществено или работно място.

Такъв трик ще се опитат да използват през зимата повечето семейни хотелчета и механи. В къщата има и жилищни стаи на собствениците, мазета, тавани, килери, които са за лично ползване. Всяко от тези помещения може да се пригоди за тютюнопушене и при проверка да се излезе с оправданието, че не е към заведението, а е "частно".

Не е ясно как ще се спазва забраната в апартхотелите, които се водят обикновени жилищни сгради и не са категоризирани.Собствениците на апартаменти, обикновено чужденци, ги отдават под наем за почивка, без обаче тези жилища да се водят обществени места.

В Банско поне засега не са кой знае колко притеснени от забраната. Казват, че през зимата клиентите им са основно чужденци, които по-скоро си пийват и по-малко пушат. Свикнали са със забраните в родните си страни. Повечето скиори и планинари пък по правило са врагове на тютюневия дим. "Нашите клиенти са по-особени, не са като по Черноморието. Хората идват в Банско заради чистия въздух, планината, природата, ските, не толкова да пият и пушат по цели нощи. Все пак ще изчакаме този сезон, за да видим как ще се отрази забраната", казват хотелиери.

В очакване на по-студеното време някои собственици на заведения в страната вече настояха за смекчаване на мерките.

Здравното министерство не предвижда промени в закона, които да смекчат изискванията или санкциите по забраната за тютюнопушенето на закрити обществени места, съобщиха от ведомството след питане на “24 часа”. Оттам припомнят, че основната цел на ограниченията е опазване здравето на хората, които са непушачи, тъй като те са изложени на вредното въздействие на тютюневия дим.

От регионалните здравни инспекции в цялата страна извършват непрекъснато проверки. От 1 юни, когато влязоха в сила новите текстове в Закона за здравето, свързани със забраната за тютюнопушене на обществени места, органите на държавния здравен контрол са направили 62  454 проверки в 59  704 обекта. Съставили са 101 акта за нарушения и над 1395 предписания.