ЕС трябва да работи повече за защитата на непридружаваните деца

Архив Бургас

28-09-2012, 14:11

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Всяка година хиляди непридружени непълнолетни пътуват към Европа в търсене на нов живот.

Всяка година хиляди непридружени непълнолетни пътуват към Европа в търсене на нов живот. Много от тях бягат от войни, конфликти или други трудни условия на живот, а някои дори са загубили членове на семейството си по пътя.

В публикуван днес доклад относно положението на непридружените непълнолетни лица в ЕС Комисията призовава да се подобрят усилията както на национално, така и на европейско равнище за ефикасно справяне с това сложно транснационално предизвикателство при безпрекословно зачитане на правата на детето.

Идването на непридружени непълнолетни лица от трети страни не е временно явление, а дългосрочна характеристика на миграционните потоци към ЕС. През 2011 г. в ЕС-27 са подадени 12 225 молби за убежище от непридружени непълнолетни — брой, съпоставим с този от предходните години, който вероятно няма да се промени и през следващите. Приблизителните оценки, предоставени от някои държави членки, обаче подсказват, че много по-голям общ брой непридружени деца влизат в Европа по незаконни миграционни канали. Италия е предоставила данни, според които на 31 декември 2011 г. на италианска територия е имало 59 559 непридружени непълнолетни; според приблизителната оценка, предоставена от Франция, на нейна територия има 6 000 такива лица; в Испания общият брой непридружени непълнолетни за периода 2008—2011 г. е бил 5 500, а по оценки на Белгия броят им на нейната територия е 4 000.

„Непълнолетните, които пристигат непридружени на границите ни, са сред най-беззащитните и уязвими членове на нашите общества. Макар да е обнадеждаващо, че политиките на ЕС помогнаха за подобряване на положението на децата и тяхната защита, пред нас сега стоят други предизвикателства. Необходимо е да усъвършенстваме процедурите си, за да гарантираме, че тези деца получават достоен прием на европейските граници. В това се включват по-добро сътрудничество и обмен на информация между държавите от ЕС“, заяви Сесилия Малмстрьом, комисар в областта на вътрешните работи.