Избрани Новини
Цял ден разходки за подпис? За е-вот съм!
Президентът Росен Плевнелиев се надява, ама надали
Президентът Росен Плевнелиев подкрепи идеята за провеждането на електронен вот на референдума за бъдещето на ядрената енергетика у нас.
"Ще се радвам изключително много, ако България даде възможност за електронно гласуване на референдума за АЕЦ "Белене", аз обаче се съмнявам, че ще имаме такава възможност", коментира пред журналисти държавният ни глава.
Вероятно скептицизмът на президента идва от факта, че един бъдещ референдум трябва да се проведе декември-януари, както обявиха днес от ГЕРБ, а сроковете за подготовката и изпълнението са кратки.
Росен Плевнелиев все пак изрази надеждата си да види скоро България все по-богата и по-успешна, "но за целта няма да мине без електронно правителство и електронно гласуване", сигурен е той.
"В 21 век хората могат да се развиват и да забогатяват и само факторът време е важен. И когато ние разхождаме хора по цял ден напред-назад, за да си сложат подписа, вместо да го направят електронно, мисля, че това също е много важен фактор", защити тезата си президентът.
Росен Плевнелиев уточни, че още на първата среща в Президентството, когато с партите започнали дебата за промените в Изборния кодекс, много се е надявал да се приеме електронното гласуване.
"А когато бях избран за президент, ми беше много неприятно да слушам от много хора, включително и от опозицията, че изборите са фалшифицирани, но никой не извади доказателства", посочи той.
Накрая президентът обяви, че парламентът ни има златен шанс именно с дебата и с подготовката на референдума да покаже цялата истина за българската енергетика.
"Хората в България е крайно време да разберат за какво се харчат милиардите в енергетиката, на база на какви калкулации, какви решения, какви договори. Дължим им го", каза Росен Плевнелиев.
"Ние сме в предизборна кампания, но много зависи от политическите партии как ще направят референдума и дебата. Ако аз бях на тяхно място, нямаше да играя играта такава, каквато досега сме я играли – политическо противопоставяне, този срещу онзи. Енергетиката трябва да ни обединява", категоричен бе държавният глава.
По този начин, според президента, гражданите ще припознаят Народното събрание като място за качествен дебат и ще са мотивирани да гласуват.
Топ Новини