Тошо Тошев осъди България в Страсбург

Архив Пловдив

04-10-2012, 11:29

Автор:

ПловдивУтре

Всичко от Автора

Журналистът не е поискал финансово обезщетение

Бившият главен редактор на в. "Труд" Тошо Тошев и журналистката Светлана Йорданова осъдиха България в Страсбург. Европейският съд по правата на човека призна, че спрямо тях българските власти са извършили нарушение на правото им на свободно изразяване (чл. 10 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи), съобщава "Правен свят", цитиран от vsekiden.

Поводът за решението на Страсбург е абсолютен съдебен произвол срещу Светлана Йорданова и Тошо Тошев, които преди години бяха осъдени от българските съдилища да платят обезщетение на бившия служител на МВР и на Националната следствена служба Николай Тодоров, цитиран като обвиняем в публикация на в. "Труд" от 1996 г.

Скандалното е, че в публикацията, с автор Светлана Йорданова, се цитира напълно добросъвестно официално съобщение на пресцентъра на МВР, както и на прокурор от военна прокуратура за образувано наказателно производство, направено в присъствието на няколко журналисти и отразено и в други медии.

Наказателното дело срещу бившия служител на МВР Николай Тодоров за злоупотреба със служебно положение (неправомерно присвояване, укриване и използване на секретни служебни документи) беше прекратено години след това. Парадоксално е, че Военната прокуратура шест пъти внася в съда обвинителен акт срещу Николай Тодоров, но и шестте пъти съдът го връща за допълнително разследване поради процесуални нарушения, свързани най-вече с непосочване на конкретни вредни последици. Накрая наказателното производство е прекратено през 2003г.

Междувременно Тодоров е завел дело още през 1999 г. срещу Йорданова и Тошев за накърнената си чест и след многократно връщане през инстанциите (първоначално Софийският градски съд отхвърля иска му), през 2004 г. получава решение в своя полза за общо 10 000 лв. обезщетение. Решението предизвика силно обществено възмущение, появиха се много коментари, включително и от високопоставени политици, че това е пример за целенасочена саморазправа с медия.

Съдът в Страсбург прие, че Светлана Йорданова ще получи обезщетение от 4500 евро плюс 1518 евро за разноски по делото. Тошо Тошев, който в момента е главен редактор на "Преса", не е претендирал обезщетение за вреди и разноски по делото.

Евросъдът по никакъв начин не приема тезата на Софийския апелативен съд, направена при второто гледане на делото (защото му е наложена от ВКС), че журналистката е била длъжна да направи собствена проверка на изявленията на прокуратурата и пресцентъра на МВР. Медиите имат право да се позовават на официална информация от публични източници, без да са длъжни да правят допълнителни проучвания за нейната достоверност - това заявява Съдът в Страсбург, като цитира и предишна своя практика по този въпрос.

Преценката дали журналистът е действал професионално и добросъвестно се прави въз основа на множество фактори. На първо място, дали публикацията съдържа информация от обществен интерес в рамките на публичния дебат. След това - какви са били действията на журналиста, по какъв начин е придобил информацията, начинът, по който тя е публикувана и как е представено в нея засегнатото лице, сочи Евросъдът.

Съдът не приема и аргументите на българското правителство, че публикациите са били издържани в излишно сензационен тон, което представя цялата история в изопачен вид. Съдилищата не могат да налагат на пресата своята собствена гледна точка, заявява Евросъдът.

От журналистите не може да се очаква тотална обективност, трябва да се допуска определена степен на преувеличение или дори провокация, още повече, че техните публикации целят да привлекат фокуса на общественото внимание. В случая журналистката Йорданова не е отправяла обвинения от свое име, а добросъвестно е цитирала съобщеното от официални източници.

Доколкото Николай Тодоров е имал легитимен интерес да се защити срещу необосновани твърдения от страна на органите на прокуратурата, които увреждат доброто му име, той би могъл да предприеме действия срещу тези органи на власт, а не срещу журналистите, сочи съдът.