Избрани Новини
Шедьовър на сцената на операта
От 19 часа в Концертна зала публиката ще се наслади на "Концерт за оркестър " от Бела Барток
"Концерт за оркестър" от Бела Барток е шедьовър, който можете да чуете на живо тази вечер на сцената на Пловдивската опера.
Оркестърът е развълнуван от възможността да го покаже на публиката, защото това много трудно произведение, в което са равнопоставени всички партии на инструментите, е знаково за Пловдивска филхармония. По времето на големия диригент Добрин Петков "Концерт за оркестър" от Барток е било произведение, с което оркестърът е печелил престижни награди.
На Заключителния концерт на диригентския курс в петък-5 октомври от 19 часа в Концертна зала публиката ще може да чуе "Концерт за оркестър " от Б. Барток дирижиран от Пиетро Ломбарди от Испания, Елиас Коринт от Германия, Чин Чао Лин от Тайван и Фергюс Макделот от Великобритания.
Диригентският курс на професор Йоханес Шлефли от Цюрих се провежда за пореден път заедно с пловдивския оркестър. Повечето от студентите идват за трети път и са познати на нашите музиканти, които ги приемат много позитивно и са сигурни в успеха на младите момчета.
Студентите са шестима и са от Испания, Бразилия, Украйна, Германия, Великобритания и Тайван.
Рядко изпълнявана у нас е и Академична фестивална увертюра от Й.Брамс, която ще бъде дирижирана от Едуардо Щраусер от Бразилия.
Третото произведение в програмата на този концерт ще бъде дирижирано от Сергей Киселев от Украйна. Това е Концерт за цигулка и оркестър от П.И.Чайковски. Солистка ще бъде младата пловдивска цигуларка Жаклин Прайс.
Жаклин Прайс е завършила НУМТИ гр. Пловдив при преподавател Дарина Данкова.
Лауреат е на награди от конкурсите Недялка Симеонова” гр. Хасково , Музикален фестивал- конкурс „Надежди, Таланти, Майстори” Добрич/ Албена, Национален Конкурс с международно участие „Добрин Петков” гр. Пловдив.Била е солист на Пловдивска, Софийска, Бургаска, Пазарджишка, Врачанска филхармония, Варненски камерен оркестър, както и на Академичен оркестър „Орфеус” към Нов Български Университет с артистичен директор - проф. Марио Хосен.
Участвала е в майсторски класове на известни професори и преподаватели от цял свят, сред които - проф. Михаел Фришеншлагер (Австрия),проф. Жерар Пуле (Франция), проф. Такаши Шимицу (Япония), проф. Кеворк Мардиросян (САЩ).
Представяла се е на множество концерти в България, Австрия, Словакия, Словения, Франция, Испания и др.
През зимен семестър 2011/2012 Жаклин учи в Париж в класа по цигулка на проф. Сузан Геснер по програма „Еразъм” на Нов Български Университет.
Завършва бакалавърската си степен в Нов Български Университет при проф. Марио Хосен.
Магистърската си степен продължава в Университет по музика и сценични изкуства - Виена в класа по цигулка на проф. Михаел Фришеншлагер.