Фермери: Ще ядем сухо мляко, кравите умират

Архив Пловдив

05-10-2012, 14:24

Снимка:

ПловдивУтре

Автор:

Десислава Стаменова

Всичко от Автора

При тежка зима загиваме заедно с животните, казват земеделци

Тежката зима, дългата суша и градушките ни убиват. Никога не е било толкова трудно, разказа Иван Стоилов, който има ферма в пловдивско с 60 дойни крави. 1 кг фураж стигна цената на 1 л мляко, това е непосилно, оплакват се фермери от региона. На среща с медии земеделци поставиха най-болните проблеми на сектора.

По думите на Иван Стоилов негови колеги вече са фалирали, а други едва изплащат вноските по кредитите. При тежка зима, край с нас, страхува се фермерът. До няколко години животновъдството у нас ще бъде мил спомен и ще ядем само кондензирани млека, коментира Стоилов.

В момента изкупната цена на мляко 1-ва категория е около 60 стотинки. Колко струва килограм кашкавал и сирене, риторично попита фермерът. Печалбата е в полза на преработватели и търговци, а не на производителя.

В Европа един фермер с крави получава субсидия от 250-300 евро на глава добитък, у нас се говори евентуално за 200 лева от догодина, каза председателят на партия Обединени земеделци Петя Ставрева. Нужна е нова ценова политика, за да няма спекула, коментират от бранша. От партията предлагат 50% от продукцията в супермаркетите да бъде родно производство.

Над 80% от евросубсидиите се усвояват само от 10% от фермерите у нас, допълни Ставрева. Актуалните цифри показвали, че страната ни е на опашката по усвояване и на парите за агроекология. Само 10% от общата сума е отишла за биоземеделие.

По Програмата за развитие на селските райони не повече от 20% от средствата са стигнали наистина до българските села, каза председателката на земеделската партия.

У нас реално са разплатени между 35-40% от парите по земеделските проекти, съобщи Ставрева. По думите й в Брюксел има сериозен натиск за намаляване на бюджета за Общата селскостопанска политика за периода 2014-2020 година. Водят се преговори това да не се случва, финалните дебати ще бъдат догодина.

Трудно е състоянието и на лозарите. Имаме закон за виното, но нямаме мерки, които да подпомагат производителите на десертно грозде, обади се и Георги Ташев, който се занимава с овущарство. Лозарите искат държавата да ги подпомага при износа на вино в трети страни извън Европейския съюз. Фокус бе поставен и върху създаването на държавен фонд за застраховане на земеделската продукция. Малко колеги имат пари, за да правят застраховки. Сега обезщетението при градушка, например, се дава само ако е унищожено всичко на 100%.