Избрани Новини
Грип мутант ни удря за Коледа
Вирусът "Виктория" вече върлува в Европа, най-сериозните усложнения са пневмония, инфаркт и инсулт
Грип мутант ще ни удари за Коледа, предупредиха от здравното министерство. Вирусът "Виктория" вече върлува в Европа, а у нас се очаква в края на декември.
Опасният вирус е бил изолиран за първи път миналата година в австралийския щат Виктория, на който е кръстен, пише Стандарт Нюз. Мутантът е далечен братовчед на познатия "Пърт", който бе главният виновник за грипната епидемия през миналата зима. Формулата на "Виктория" е A/N3N2. Това означава, че е от най-опасните вируси, които имат силата да причиняват големи епидемии, обясни д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. Той предупреди, че грипните вируси са много коварни заради бързите си мутации. "Съвсем малки промени в структурата им ги правят напълно непознати за имунната система на хората и те се разболяват веднага", допълни Кунчев.
Опасният вирус "Виктория" пък често води до усложнения. Най-сериозните от тях пневмония, инфаркт и инсулт. Грипът е изключително опасен за хората над 65-годишна възраст и страдащите от сърдечно-съдови, белодробни и еднокринни заболявания, допълни д-р Кунчев. Според него тази група пациенти могат да се предпазят, ако се ваксинират. Противогрипните инжекции на родния пазар съдържат трите грипни щама, които по прогнозите на Световната здравна организация (СЗО) ще шетат тази зима в Европа. Освен щама на "Виктория" ваксините защитават от още два щама. Единият от тях е прословутият свински грип с официално име "Калифорния". А другият се казва "Уисконсин". Той е от по-безопасната група В, изолиран за първи път през 2010 г. в едноименния австралийски щат.
Сезонните грипни щамове все още не са стъпили сериозно в Европа, успокои д-р Кунчев. Според прогнозите те ще се развихрят по Коледа. У нас най-вероятно ще бъдат донесени от Англия със самолет. Причината е, че досега данните сочат, че най-много нашенци, дошли си от Албиона, носят грипните зарази. Затова е добре противогрипната имунизация да се направи през октомври или най-късно през ноември. Организмът изработва защитни антитела в рамките на 2-3 седмици. Така ако вирусът попадне в тялото, имунната система веднага дава команда и тренираните войници влизат незабавно в битка с чуждия нашественик. Разчитаме на личните лекари, които да обясняват ползата от ваксините особено за рисковите групи, в които влизат освен старите хора и хронично болните, и малките деца, бременните и хората, чиято работа е свързана с много контакти, изтъкна здравен инспектор номер 1.
Ваксинират без пари деца и пенсионери
Личните лекари ще се грижат от догодина за имунизациите против грип. Това предвижда Националната програма за повишаване на имунизационния обхват, която бе представена вчера в парламента. Идеята е рисковите пациенти - хора над 65-годишна възраст и болни с тежки хронични заболявания да не си купуват ваксините от аптеките, а да отиват директно при своя личен лекар, обясни главният здравен държавен инспектор д-р Ангел Кунчев. Все още обаче не се знае дали НЗОК ще покрива частично или изцяло ваксините за целевите групи. Това, което се очаква през 2013 г., е фамилните лекари да получават по 4 лв. за поставянето на ваксина против грип. В момента те не взимат и стотинка от здравната каса, защото тази инжекция не е в задължителния имунизационен календар, а е препоръчителна. В програмата е залегнало всяка година имунизационният обхват да се увеличава с 5%. През миналата година под 3% от населението у нас са се имунизирали. Трябва да догонваме другите страни от ЕС, призова здравният министър Десислава Атанасова. Отличниците на Евросъюза са Великобритания, Холандия и Испания, където се ваксинират между 80 и 85 на сто от хората над 65-годишна възраст, обясни д-р Кунчев. Според препоръка на Световната здравна организация и европейска директива през 2014-2015 г. покритието сред рисковите групи в ЕС трябва да достигне 75%.
Здравните системи на 15 европейски страни покриват напълно разходите по имунизациите срещу грип - сред тях са Англия и Дания. В други страни се покрива частично ваксината, а в трети се обезпечава само поставянето на инжекцията. У нас през м. г. са осигурени 256 397 дози ваксини.
Топ Новини