Министър Игнатов: Над 3 млрд. лв. за сектор "Образование"

Архив Бургас

08-10-2012, 12:53

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Игнатов увери, че от 1 януари ще има увеличена заплата, но тя ще зависи не  централно, а от това, как се управлява всяко училище, предвид делегираните бюджети и това, как кметствата управляват общината и как се грижат за училищата.

"Ще има увеличение на учителските заплати. Със 121 милиона се увеличават парите във функция „Образование“, което означава, че бюджета за образование става близо 3 милиарда, ако добавим и 520 милиона европейски пари, които тази година стартирахме проекти, свързани с квалификация на учители и всякакви дейности свързани с образованието, значи ще управляваме над три милиарда за следващата година".

Това обяви в Бургас министърът на образованието и науката Сергей Игнатов. По думите му в бюджета на министерството 63 милиона се дават допълнително. С тях трябва да  се покачи стандарта за издръжка на ученика, а това ще се отрази на стандарта на учителите. 

Той увери, че от 1 януари ще има увеличена заплата, но тя ще зависи не на централно ниво, а от това, как се управлява всяко училище, предвид делегираните бюджети и това, как кметствата управляват общината и как се грижат за училищата.

"Изследване на Евростат сочи, че 759 лева е средната учителска заплата за страната. Те дават едно сравнение, според което България и Румъния, са с най-ниските заплати в Европа, но това е на базата на относителните числа, които сравняват – 759 лева в България срещу 800 евро в Италия. Обаче ако се съпостави с издръжката на живот се оказва, че не е така. Защото издръжката на живот е 3000 евро в Германия, също е много ниска заплата", коментира още министъра. 

Според него България е една от трите страни, които по време на кризата не са намалили заплатите на учителите, както и една от малкото, които допълнително плащат за квалификация на учителите.

"75 милиона лева, допълнителни пари отиват за квалификация на учителите през тази и следващата година. България е една от малкото страни, в които ваканционните дни се плащат все едно са работни дни, не е на процент, както имаме примери в останалите страни. Така, че положението с учителските заплати не е толкова тревожно съпоставимо с европейците. Сега очакваме минимум 5% ръст, но от гледна точка на буферния бюджет на министерството, в който ще влязат тези 63 млн. Нека да се приеме бюджета и ще видим след това в училищната мрежа как ще бъде", обясни Сергей Игнатов.

Проектобюджета тепърва ще се обсъжда, но според Игнатов, сектор "Образование" ще получи най-малко 121 милиона лева.