Избрани Новини
Ваканциите у нас сред най-дългите
Миналата година се заговори за изтегляне на старта на учебната година на 1 септември, както е било някога, преди земеделците да изберат 15-и заради събиране на реколтата.
Ваканциите на българските ученици са сред най-дългите в Европа.
По старт на учебната година приличаме на Португалия, където започват между 8 и 13 септември, при нас е заковано - на 15-и.
Причината е, че сме горе-долу в една географска ширина, твърди Лазар Додев, шеф на дирекция “Организация, контрол и инспектиране” в министерството на образованието.
Миналата година се заговори за изтегляне на старта на учебната година на 1 септември, както е било някога, преди земеделците да изберат 15-и заради събиране на реколтата. Повето ученици, родители и учители обаче категорично отхвърлиха промяната. Много семейства избират именно периода от 1 до 15 септември за лятната си почивка - не е жестока жега, а и цените са по-ниски.
Лятната ваканция у нас обаче се оказва, че е сред най-дългите в Европа.
Най-малките почиват близо 4 месеца (първокласниците приключват на 24 май и през втория срок имат общо 13 учебни седмици). За най-големите пък свободни са 2 месеца и половина (учениците от 9-и до 11-и клас свършват втория срок на 30 юни, по време на него имат 18 учебни седмици).
През учебната година българчетата ще имат цели 42 дни почивка. В тях се включват уикендите, празниците, както и 21 и 23 май, когато се провеждат матурите и националното външно оценяване в 7-и клас.
Освен лятната се очертават цели 5 ваканции - есенна, коледна, зимна и пролетна.
Тази година е с 1 повече от миналата заради натрупване на почивни дни около Великден.
"При изготвяне на проекта на заповед за графика за учебното време за тази година сме съобразили да редуваме равни периоди на работа и на почивка. За втора година има есенна ваканция", обяснява Лазар Додев. Всъщност есенната почивка е съвсем наскоро - от 1 до 4 ноември.
Директорите миналата година се чудеха кога да обърнат смените, ако краят на първия срок се пада през седмицата. Няма проблем, тази година може да го направите или от 4-и, или от 11 февруари, казаха от министерството на образованието. Решението ще вземат училищните ръководства след заседание на педагогическия съвет.
В Германия учениците почиват 75 дни
Ученическите ваканции в Германия, Австрия, Швейцария и Лихтенщайн са горе-долу еднакво дълги и са регулирани по аналогичен начин. Кога да са те и колко дълги да са определят отделните провинции или кантони.
В Германия продължителността им е фиксирана в т. нар. Хабмургско споразумение от 1964 г., което определя ваканциите да са 75 работни дни, включително съботите, в рамките на една година.
Поради факта, че Германия е голяма държава с население от над 80 млн. души, провинциите излизат в лятна ваканция по различно време. Така се избягва запушването на магистралите.
Лятната ваканция е най-дълга - 6 и 7 седмици. Всяка година тя се пада по различно време за провинциите, тъй като те се сменят на ротационен принцип.
Ваканциите общо са 6. Есенната е през октомври. Коледната е между 24 декември и 7 януари. В повечето провинции има и зимна или междусрочна ваканция. Следващата голяма почивка е по Великден - 2-3 седмици. За няколко дни училищата се разпускат и на християнския празник Петдесетница.
Във Франция се редуват заради курортите
Във Франция има 5 ученически ваканции, разпределени равномерно през цялата година. Учебната година започва на 1 септември. Първата ваканция е есенната. Тази година тя е от 27 октомври до 12 ноември. Втората е коледната - от 22 декември до 7 януари.
Друга особеност е, че при някои от ваканциите децата не излизат едновременно в почивка, за да не се натоварват курортите и пътищата, водещи към тях. Страната е разделена на три зони и във всяка учениците излизат поетапно във ваканция. Така е например със зимната ваканция. Първа зона включва градовете Лион, Нанси и Мец, Рен Гренобъл, Монпелие, Нант, Клармон-Феран, Тулуза и северния Кан. Втора - големи агломерации като Марсилия, Амиен, Дижон, Лил и др. Ваканцията започва седмица по-рано и продължава също две седмици. Парижките ученици и тези от Бордо излизат последни в зимна ваканция.
В Италия областите сами решават
В Италия всяка област определя сама графика и дължината на ученическите ваканции. Началото на учебната година варира от 1 до 15 септември в отделните региони. Еднакви за всички са само ваканциите около националните празници като Коледа и Великден. В област Лацио с център Рим например лятната ваканция започва на 12 юни и продължава до 13 септември.
Коледната е от 24 декември до 6 януари. Великденската догодина ще е от 28 март до 2 април. Учениците почиват винаги и на празника на Вси Светии от 1 до 3 ноември, както и за Освобождението - от 25 до 27 април.
Не се учи и на празника на патрона закрилник на града, в който живеят учениците. Те почиват и на 2 юни, националния празник на републиката, и на 1 май - празника на труда.
Децата в Гърция разпускат на църковни празници
На Сирни заговезни, празника на Свети Дух, празника на тримата йерарси, Великден, Коледа - на всички тези празници началните училища в Гърция не учат.
Лятната ваканция в южната ни съседка е от 22 юни до 31-и. Почивката на учениците по Коледа е от 24 декември до 7 януари.
Гръцките ученици скоро ще имат почивка - на 28 октомври, когато е националният празник на страната.
На 17 ноември се провеждат проявите по повод годишнината на Политехническия, борбата срещу диктатурата и националната съпротива, във всички училища за сутрешните часове. Участие взема целият персонал. Когато 17 ноември се пада в събота или неделя, проявите се провеждат в петъка преди уикенда.
Топ Новини