160 бона глоби за болници с фиктивни пациенти

Архив Бургас

13-10-2012, 09:19

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Burgasutre

Всичко от Автора

 29 „болни” не са открити в лечебните заведения по време на проверките

Сумите за клиничните пътеки, по които са хоспитализирани мнимите болни, няма да бъдат заплатени на клиниките, посочиха от НЗОК. Сред лечебните заведения, в които са засечени такива несъществуващи болни, са очната клиника в Александровска болница, инфекциозното отделение на многопрофилната болница в Лом, както и Първа частна болница във Враца, „Токуда” и болницата по уши, нос и гърло „Св. Козма и Дамян” в Пловдив”.  

В 17 други лечебни заведения пък се оказало, че хирурзите не си правят труда да попълват протоколите на пациентите веднага след като ги оперират. Липсваща документация за направените операции има дори в големи многопрофилни болници за активно лечение, като тези във Враца, Асеновград, Лом, Русе, Стара Загора, Хасково и Добрич.

Други болници продължавали да вземат пари по клинични пътеки по диагнози, за които нямат лекари специалисти. Директорите им дори укривали този факт от съответните районни здравноосигурителни каси, за да не спрат финансирането им. На други места пък инспекторите установили, че липсват ценоразписи за таксите при избор на екип и лекар, както и списъците с клиничните пътеки и имплантите, заплащани от касата и които са безплатни за болните.

Санкции за общо 160 793 лева ще отнесат болниците  нарушители, казаха от Националната здравноосигурителна каса. Общо193 проверки на 172 лечебни заведения е проверила касата през юни и юли.

240 000 лева от дарения е получила Пета градска болница от януари до 31 август, съобщи здравният министър Десислава Атанасова. Тя обясни, че 20 на сто от средствата са приход за лечебното заведение, а останалите за екипа.

Министър Атанасова поясни, че проверката на болницата все още не е приключила. Тя направи внезапна проверка в нея в началото на месеца след сигнал за поискано дарение преди операция.

Осъдиха кардиолог за смъртта на жена

Кардиолог от болницата в Севлиево бе осъден условно на една година лишаване от свобода с тригодишен изпитателен срок за причиняване на смърт на своя пациентка по непредпазливост.

През декември 2010 г. 58-годишната жена постъпила в севлиевската болница за лечение със сърдечни проблеми и захарен диабет. Няколко дни по-късно била изписана за домашно лечение. При изписването кардиологът д-р Божидар Войников не й дал епикриза и назначил лечение, различно от това в болницата. След като започнала да пие изписаните й от доктора лекарства обаче, пациентката се почувствала зле. Тя била откарана до болницата, където по-късно починала.

Проведеното разследване и назначената съдебномедицинска експертиза установили, че причина за смъртта е едното от лекарствата, което в епикризата липсвало, но лекарят й бил предписал. Това лекарство предизвикало медикаментозен кардиогенен шок и довело до смъртта на жената.

Освен условната присъда д-р Войников ще трябва да заплати и 4444 лв. съдебни разноски по делото. Съдът обаче не уважи искането на прокуратурата да бъдат отнети медицинските права на лекаря и той ще продължи да упражнява професията си. Присъдата на Габровския окръжен съд може да бъде обжалвана пред Апелативния съд във Велико Търново. Самият д-р Божидар Войников е един от най-известните лекари в Севлиево, с над 33 години стаж.

 

Четирима здравни ексминистри на прокурор

Болници и медицински центрове мъчат пациентите, които са на диализа, с калпави стари апарати. Хората престояват в тях средно по шест часа, докато се пречисти кръвта им, но помещенията са тесни и неудобни за лежащите, които през цялото време са свързани към машините със системи. Това става ясно от доклад на Сметната палата, който вече е изпратен на главния прокурор, съобщиха от институцията вчера. Одитът е извършен в периода януари – юни тази година   и е за периода от 2009 до 2011 г.

Отговорност за управленските решения за одитирания период носят бившите здравни министри д-р Евгений Желев, д-р Божидар Нанев, проф. Анна-Мария Борисова и д-р Стефан Константинов. Качеството на дейността не е на достатъчно високо ниво, се казва още в документа. Няма равнопоставеност между пациентите на държавните лечебни заведения и тези на общинските, защото диализните апарати в общинските болници не са подменяни и в повечето случаи не отговарят на изискванията на медицински стандарт за диализно лечение, са установили проверяващите. Същевременно диализата се извършва от персонал, който по образование и подготовка също не отговаря на медицинския стандарт. Самите апарати работят на дву- или трисменен режим на работа.

300 млн. лв. за медицинска техника в еврофондовете

Близо 300 млн. лв. за медицинска апаратура по различните оперативни програми чакат да бъдат усвоени. Това е заявил на правителственото заседание в сряда премиерът Бойко Борисов във връзка с искането на МЗ за увеличаване на бюджета за сектора през 2013-а.

„Преди една седмица събрах всички кметове и им се карах, защото една година се мотаят, не си правят поръчките и губим време. 300 млн. лв., горе-долу по 150 млн. лв. в регионалното и в здравното министерство, чакат да бъдат усвоени. Тези средства са само за апаратура. Плюс рекордно количество пари през последните 5 г. за здравеопазване. В края на краищата всяка година увеличаваме и всички викат – здравеопазването не се подобрява”, коментирал Борисов.