Роботи вместо бармани

Новините

19-10-2012, 20:56

Снимка:

АРХИВ © IMPACT PRESS GROUP

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

На всяко "Благодаря" от страна на клиента роботите отговарят: "Винаги е удоволствие"

Изкуственият интелект е висок около два метра и определено има стил - носи сребърна папийонка.

Името на новият обслужваш персонал в заведенията е Джеймс. Роботът има само една ръка, но я използва много умело. Целенасочено той достига до пластмасова бутилка зад бара и я поставя пред посетителите

На всяко "Благодаря" Джеймс отговаря: "Винаги е удоволствие". Роботът е програмиран в Мюнхенския Институт за високотехнологични изследвания Fortiss, пише германският Handelsblatt.

"За нас е важно роботът не само да изпълнява правилно задачата, но и да се придържа към социалните потребности на хората", описва проекта си изобретателят Мануел Джулиани. Джеймс ("James - Joint Action for Multimodal Embodied Social Systems") е програмиран като барман и е предназначен да направи възможно взаимодействието с човека на нивото на очите. Hidden Field

Когато двама души са на бара, машината-сервитьор трябва да обслужи първо онзи, който е пристигнал пръв, но на втория гост трябва да му бъде пояснено, че е равнопоставен. Въпреки че така се губи време, ефективността не е непременно приоритет за бизнеса на роботите: "Хората са щастливи, а това е много важно", заяви Джулиани.

Онова, което учудва хората в Европа, е вече част от ежедневието в Азия: "В Япония обслужващите роботи вече са в употреба", обяснява Кристиан Камбуров от Института за бъдещи проучвания и оценка на технологиите в Берлин. И при това не става дума само за облекчаване на хората от неприятните дейности. Роботите се доказват и като вариант за социални контакти за възрастните хора.

В Европа все още липсва широк прием за обслужващите машини. "Ние сме страна на скептиците за технологиите", казва футурологът. Иновациите тук просто се случват по-трудно. От днес за утре роботите няма как да бъдат наложени, казва той.

Тенекиеният барман може да бъде и забавен. Постоянно прекъсва иначе галантните си обноски с изказвания като "Много съм изморен". А после се опитва да бъде и забавен - "Ще ви кажа една наша шега: 10011011 Хахаха". Това се казва роботизиран хумор.