Ботев приземи Литекс с 1:0 и изхвърли ЦСКА от Топ 3

21-10-2012, 00:00

Петър Боев

С гол на Виейра в края на първото полувреме канарите нарушиха антирекорд от 16 мача без победа срещу ловчанлии

Ботев (Пловдив) спечели гостуването в Ловеч с 1:0 и по този начин жълто-черните сложиха край на негативната серия от 16 мача без успех срещу Литекс. Голът за тима на Ферарио Спасов отбеляза бразилецът Вандер Виейра в края на първото полувреме.

Срещата започна със страхотна атмосфера, която бе създадена от пловдивските фенове, които сътвориха зрелищна хореография. В 6-ата минута оранжевите създадоха първата по-сериозна ситуация в мача, след като Армандо Ваюши проби по дясното крило и центрира, но вратарят на Ботев Шеткус изпревари Галин Иванов и улови кълбото. В 15-ата минута съдията Ивайло Стоянов бе принуден да прекъсне мача за кратко, тъй като ултрасите от Пловдив засипаха терена с предмети и пиротехника.

В 45-ата минута Ботев откри резултата. Това стана с великолепна четириходова атака, в която участваха Огнянов, Цветков, Неделев и Виейра. Тя бе завършена по чудесен начин от бразилеца. Той бе изведен сам срещу Илко Пиргов от Мариян Огнянов и не сбърка за 0:1.

Второто полувреме започна с проблеми за Феро. Един от основните футболисти в селекцията му - Артур Енрике, изпита сериозни болки след сблъсък с играч на оранжевите. В 73-ата минута голмайсторът Виейра получи контузия и бе принудително заменен. На негово място се появи новопривлеченият Хабиб Бамого, за когото това бе дебют в А група.

В 86-ата минута жълто-юерните можеха да решат всичко в своя полза. Цветков изведе в добра позиция Атанасов, но ударът му бе блокиран от показалия завиден рефлекс Пиргов. В последните секунди ловчанлии все пак можеха да стигнат до точката след невероятно разбъркване пред Шеткус, когато топката рикошира в напречната греда.

ЛИТЕКС: 1. Пиргов, 4. Божиков, 18. И. Миланов, 33. Бодуров, 16. Попов, 6. Славчев (86 - Кули), 17. Г. Миланов, 14. Ваюши (85- Башов), 23. Йеленкович, 77. Г. Иванов (60 - Заков), 9. Иса

БОТЕВ (ПД): 23. Шеткус, 11. Христов, 1. Рахов, 5. Грънчаров, 26. Енрике, 16. Иршак, 10. Паласуелос, 8. Неделев (80 - Атанасов), 7. Огнянов (89 - Дяков), 19. Цветков, 9 Виейра (74- Бамого)

Жълти картони: Йеленкович, Славчев, Бодуров (Литекс), Рахов, Огнянов, Виейра, Грънчаров, Бамого (Ботев)

Съдии: Ивайло Стоянов (Петрич); Антон Терзиев, Николай Стайков (София)