Войната за булото като "Биг Брадър"

Най-доброто от печата

12-11-2012, 05:47

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Йоаникий, Гавриил и Неофит държат скрити козове

Още неизстинало тялото на покойния патриарх Максим и отдавна тлеещите интриги около избора на негов наследник се разгоряха в буен пожар.
Те напомнят донякъде зловещата игра на руска рулетка. Само че с обратен знак - печелившият е този, който изчака празните ходове на другите и успее да улучи пълното гнездо на барабана на църковния "револвер". Което да го изстреля на патриаршеския трон.

Още първите ходове на владиците, веднага след като камбаните на "Св. Ал. Невски" забиха на умряло, показаха, че битката за следващ патриарх ще бъде наистина оспорвана. И в бързането да заемат по-добра позиция старците сътвориха гаф след гаф.
Първото объркване дойде от избора на Николай Пловдивски за временно управляващ Софийската епархия. Но изведнъж някой се сети, че който поеме временно управлението на БПЦ, е и временно управляващ Софийската митрополия. И че това очебийно нарушение на устава съсредоточава прекалено много власт в ръцете на дядо Николай. Веднага плъзнаха всевъзможни слухове, че за да бъде избран той, може да бъде променен в неотложен порядък този член на устава, изискващ възрастов ценз от 50 г. за кандидата за бялото було. А всъщност дядо Николай също бе избран за временно управляващ епархията - до избора на наместник-председател.
Следващото завъртане
на рулетката
направи Сливенският владика Йоаникий. Той не само категорично обяви на всеослушание, че няма да се номинира за патриарх, но отказа дори на увещанията да стане временен шеф на Светия синод. С което доста обърка предварителните разчети на събратята си, които виждаха в него най-консенсусната и обединяваща личност. Така в крайна сметка синодалите решиха църквата да бъде временно управлявана от Кирил Варненски. Легитимността на този избор веднага бе поставен под съмнение, защото не е съвсем ясно как трябва да се тълкува член 63, ал 2. А тя гласи, че решението се взема с мнозинство от половината плюс 1 членове на синода. Като при равни гласове надделява този на председателя. Но тъй като вотът е бил таен, кой може да каже как е гласувал дядо Григорий Търновски освен самият той? Той обаче мълчи. Това веднага даде повод на митрополит Николай да оспори избора на Кирил за и.д. патриарх. Сега на пръв поглед варненският владика е с едни гърди напред. Никой обаче не знае колко от делегатите - разбирай владиците, ще застанат зад него при същинските избори. И колко, примерно, ще бъдат зад Гавриил Ловчански или Неофит Русенски. Въпреки че първият също твърди, че няма претенции за върховния пост в БПЦ, а
вторият пази деликатно мълчание
Няма и гаранции, че дядо Йоаникий в един момент няма да промени решението си. Както и че дядо Николай няма да продължи да оспорва избора на митрополит Кирил на започващата в сряда сесия на Светия синод. Ако изобщо се яви на нея.
Едно обаче е ясно - този събор ще премине под светлината на прожекторите - и на медиите, и на обществото. С което донякъде ще се конкурират с "Биг Брадър" - само че в положителен смисъл. Няма къде да избягат - съгласно устава на БПЦ, той трябва да се проведе в Синодалната палата в София. А не в Рилския манастир, където се опитаха да избягат от медиите църковниците по време на VI редовен Църковно народен събор. И всички лобита ще трябва да се съобразяват с това. А също и политиците, и чиновниците. Които впрочем и президентът Росен Плевнелиев, и премиерът Бойко Борисов призоваха - съвсем навреме - да не се месят в Божиите дела.