Заключваме парите си поне за година

Най-доброто от печата

21-11-2012, 06:03

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Доходността по някои сметки стига 10% на сто

Българите масово се ориентират към депозити с по-дълъг срок. Клиентите най-често заключват парите си в банка за 6, 12 месеца и дори за повече. В началото на кризата обаче най-популярни са били тримесечните депозити. Това показа проверка на „Монитор” сред финансовите институции у нас.

 

„В последните месеци се наблюдава нарастване на периода, за който се откриват депозитите – в повечето случаи за 12 или над 12 месеца. Обяснението е, че сигналите от банковата система са за постепенно намаляване на лихвите и клиентите се опитват да се възползват максимално

 от добрите условия за по-дълъг период от време”, коментираха финансисти.

 

Хората най-често избират депозити за срок от 6 или 12 месеца. В началото на кризата най-популярни бяха тримесечните депозити, но постепенно фокусът се измести към по-дългосрочните продукти, сочат изчисленията на банковите анализатори.

 

От сайтовете на трезорите става ясно още, че банките предлагат разнообразни условия по едногодишните депозити. Обикновено доходността по влоговете в левове е по-висока.

 

При някои трезори лихвата зависи от размера на сумата по влога. Например банка предлага едногодишен депозит в левове и евро с промоционална лихва до края на месеца. Ако влогът е в националната валута и по него има между 100 и 25 000 лв., лихвата е 4,05%. Ако обаче по депозита има има над 75 000 лв., доходността скача на 4,50 на сто. За същия депозит в евро лихвите са по-ниски. Те започват от 3,40% до 3,70% в зависимост от размера на сумата по влога.

 

Много финансови институции предлагат едногодишни депозити с нарастваща лихва. При тях доходността може да достигне дори 10%.

 

Например една от банките у нас изплаща такава лихва на 12-ия месец от срока на депозита. Продуктът е структуриран в 4 последователни тримесечни периода. Във всеки от тях лихвата се движи между 2% и 2,20% с изключение на последния месец. Освен това натрупаната лихва може да се тегли по всяко време.

 

Другите банки също имат подобни продукти. При тях доходността нараства до 7%-8%. И при депозитите с растяща лихва най-високи нива на доходност се постигат, ако спестяванията са в левове.

 

Експертите посочват още, че  българите масово влагат парите си в срочни депозити  които позволяват лихвата да се изтегли авансово.

 „В последните две години отчитаме значително нарастване на интереса към един от депозитните ни продукти, при който лихвата се изплаща предварително. Клиентите получават лихвата в момента на откриване на депозита, като той може да бъде за срок от 3, 6 или 12 месеца в левове, евро или долари”, категорични са финансистите.

 Според тях хората трудно могат да предвидят средносрочните си нужди от спестявания и затова се ориентират към по-гъвкави продукти. Най-търсени са тези депозити, които позволяват лихвата да се тегли авансово или в избран от клиента момент, които дават възможност да се получи доходност и при предсрочно прекратяване, коментираха финансистите.

 

Междувременно депутатите приеха на второ четене промени в Закона за ДДС, според които авансово изплатените лихви също ще се облагат с 10% данък.

 

Те гласуваха текст, според който „при авансово изплащане на дохода той ще се счита за придобит при датата на падежа на депозита или на предсрочното му прекратяване”. Това означава например, че ако сте сключили срочен депозит за 6 месеца, който изтича на 15 януари 2013 г., също ще дължите данък.