Резултати, голмайстори и класиране в ШЛ

21-11-2012, 07:47

Sportline.bg

Вижте как завършиха двубоите от петия кръг в групите "Е", "F", "G" и "H"

8 срещи се изиграха в Шампионската лига снощи. След края им стана известен изходът на двубоите от петия кръг в групите "Е", "F", "G" и "H" на авторитетния клубен турнир.

2:5 Луис Адриано 81

Шампионът на Дания Нордселанд поведе на два пъти срещу украинския първенец Шахтьор (Донецк), но в крайна сметка загуби с 2:5. Победата класира "миньорите" от Донецк за 1/8-финалите в турнира и затвърди последното място на датския тим в групата. Двубоят на стадион "Паркен" в Копенхаген започна равностойно, сякаш гостите бяха подценили леко своите домакини. Така се стигна до 24-ата минута, в която Нордселанд изненадващо поведе с 1:0 след гол на Мортен Нордстранд, възползвал се от извеждащо подаване на холандеца Джошуа Джон. Отговорът на Шахтьор не закъсня и две минути по-късно Вилиан подаде към Луис Адриано, който изравни за 1:1. Вместо обаче да натиснат за пълен обрат, гостите получиха ново попадение в 30-ата минута, дело на Каспер Лоренцен за 2:1 след подаване на Мтилига. До края на полувремето играчите на румънския специалист Мирча Луческо се хвърлиха в атака и усилията им бяха възнаградени в 44-ата минута, когато Вилиан бе точен за 2:2.

След почивката Шахтьор стигна до пълния обрат, след като в 50-ата минута Вилиан вкара втория си гол в мача за 2:3. Три минути по-късно Алекс Тейшейра изведе Луис Адриано, който също се разписа за втори път в срещата за 2:4. До края на мача темпото на игра спадна, но въпреки това миньорите вкараха още един гол, дело на Луис Адриано, който в 81-ата минута оформи своя хеттрик и крайното 2:5.

В последния кръг тимът от Донецк е домакин на Ювентус. Нордселанд остава последен само с 1 точка и в шестия кръг гостува на европейския клубен шампион Челси.

2:1 Езекиел Гарай 71

Бенфика би Селтик с 2:1 и запази шансове за класиране на 1/8-финалите. Двата отбора имат по 7 точки във временното класиране и са на второ и трето място в групата. В последния кръг обаче Бенфика има тежко гостуване на осигурилия си вече първото място гранд Барселона, докато Селтик посреща в Глазгоу отпадналия вече Спартак (Москва). Домакините искаха рано-рано да решат нещата в своя полза и упражниха силен натиск още от самото начало. В 7-ата минута Ола Джон с удар от 12 метра откри. 20-годишният холандец е бивш съотборник на Николай Михайлов в Твенте. Още ри първата си сериозна атака обаче гостите изравниха. Гръцкият национал Йоргос Самарас се разписа, след като засече с глава центриране от корнер в 32-ата. 47 065 зрители на "Луш" изригнаха с мощен рев по трибуните в 71-ата минута, когато след центриране от фаул в наказателното поле защитникът Луизао с глава свали към Езекил Гарай и той от воле разстреля вратаря Фрейзър Фостър за 2:1.

3:1 Руи Педро 33

Клуж победи без проблеми Брага с 3:1 и продължава битката за второто място с Галатасарай. Героят на вечерта стана Руи Педро, който вкара впечатляващ хеттрик за успеха. 24-годишният нападател е непознато име в Европа, освен в Клуж е ритал само в португалските Лейшоеш и Жил Висенте. Португалецът вкара и трите си гола преди почивката и стана първият футболист от тази държава с подобно постижение в Шампионската лига през сезона след Кристиано Роналдо, който се разписа срещу Аякс.

Брага, който от началото на сезона се представяше отлично и в турнира и в Суперлигата, този път беше абсолютно безпомощен пред ентусиазираните домакини. Секунди преди почивката гостите усложниха още повече положението си, след като Дуглао беше изгонен за удар без топка на играч на Клуж. В последния кръг от груповата фаза, на 5 декември, Манчестър Юнайтед посреща Клуж, а Брага ще е домакин на Галатасарай.

ГАЛАТАСАРАЙ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 1:0

1:0 Бурак Йълмаз 54

Галатасарай победи Манчестър Юнайтед с 1:0 и си спечели правото до последно да се бори с румънския Клуж за второто място в групата и оставане в Шампионската лига. Двата тима вече са с по 7 точки. "Червените дяволи" започнаха без куп титуляри след предсрочното класиране за 1/8-финалите. На "Тюрк Телеком арена" започнаха иначе резерви като вратарят Линдегаард, Рафаел, Джоунс, Бютнер, Андерсон, Карик, Клевърли, Флетчър, Пауъл, Ернандес и Уелбек.

Първото полувреме беше скучно и головите положения се брояха на пръсти. Най-чистата ситуация бе пред вратата на домакините. В 43-ата минута след центриране от корнер Ник Пауъл засече топката с глава и разстресе гредата. След почивката играта беше по-интересна. В 53-ата минута Бурак Йълмаз се оказа най-съобразителен в пеналта и след след центриране от корнер и хаос в защитата на Юнайтед простреля безпомощния Линдегаард. Това бе трети пореден мач в Шампионската лига, в който Йълмаз се разписва. С това нападателят стана вторият футболист на Галатасай в историята, постигал подобен резултат след легендата Хакан Шукур.