Александър Филипов, заместникът на бившата министърка на извънредните ситуации Емел Етем, уреждал свои хора да изпълняват обществени поръчки. А срещу услугата искал по 10% от стойността на отпуснатите от Министерския съвет средства, пише в. Труд.
Делото срещу Филипов ще бъде изпратено в Софийския градски съд. Заедно с него на подсъдимата скамейка ще седне и Бако Стоянов. Двамата обаче са освободени от наказателна отговорност и прокурорът Иван Аврамов е внесъл предложение да бъдат санкционирани с глоба до 5000 лв. Причина за решението му е, че престъплението се наказва с до 3 години затвор, а и двамата имали чисто съдебно минало.
Според прокуратурата престъпната дейност на дуото "Филипов-Стоянов" започнала през февруари 2005 г. и продължила до май 2009 г. По това време към правителството действаше междуведомствена комисия за защита на населението при бедствия и аварии. Филипов нямал общо с нея, но се познавал с членовете . Като например Мария Дивизиева, която бе негова съпартийка от НДСВ.
"Именно от нея Филипов получавал списъка с одобрените проекти и стойностите за финансирането им", пише прокурорът. Лично или чрез Бако зам.-министърът уговарял кметове на общини да възлагат проектите на фирми, които той посочи. Обяснявал, че това трябва да се случи, понеже именно той уредил отпускането на средствата. Филипов се свързвал и с хора, които вече се занимавали с изпълнението им и ги убеждавал да се откажат или да му платят процент.
През февруари 2005 г. Филипов се срещнал с бизнесмена Стоян Янакиев и му предложил да сключи договори по два проекта, за които комисията е отпуснала пари. Ставало дума за 1 млн. лв., отпуснати за старозагорската община Мъглиж и плевенското село Обединение. "Филипов провел разговори с кметовете и лобирал строително-монтажните работи да бъдат възложени на фирмата на Янакиев, за което получил 25 000 лв.", пише прокурорът.
Активността на зам.-министъра рязко се засилила след 2007 г. Тогава научил от Дивизиева, че комисията ще отпусне 150 000 лв. за възстановяване проводимостта на дере в община Лисичево. Преди процедурата по Закона за обществените поръчки Бако се свързал с кмета и настоял поръчката да се даде на "Севар" ООД. По същия начин през 2008 г. Филипов уговорил кмета на Ябланица да възложи поръчка за 245 176 лв. на "Промишлено строителство-Враца".
Най-фрапантен е случаят от 20 март 2009 г., когато били отпуснати 31 млн. лв. Филипов получил списъка с проектите и го пратил на Бако по автобус за Варна. С негова помощ кметовете на варненското село Аврен и шуменското Никола Козлево били натиснати да уредят хората на зам.-министъра.
Първоначално, през 2009 г. на Филипов бяха повдигнати обвинения за търговия с влияние и купуване на гласове. През юли миналата година прокуратурата прекратила второто обвинение поради липса на доказателства и преквалифицирала първото в престъпление по служба. Бако обаче ще отговаря за търговията с гласове. Той ще бъде съден в Районния съд в Сливен, тъй като престъплението е извършено в тамошната община.