България – гнила политика, гнили домати

Британският "Гардиън" посвети статия на ареста на Босия и борбата с корупцията

Българският поет Николай Колев, с брада като на Толстой, е уведомил шестте водещи институции в държавата си как смята да ги замеря с домати, отбелязва в своя статия британския "Гардиън".

"Всички вие ръководите институции, които са директно отговорни за състоянието на страната в последните години. Не мога да стоя повече заложник на надеждата и добрите маниери", цитира думите на поета вестникът, който разказва историята за ареста на Босия.

Първият му домат бе хвърлен по парламента, а в резултат на това се появиха 40 полицаи и го арестуваха. Демонстрации срещу корупцията, които социалните мрежи нарекоха "доматена революция" бяха проведени през последния уикенд.

Но не изглежда да има много полза от доматена революция, отбелязва изданието.

Но г-н Колев има право. Според "Transparency International" България е изпреварила Гърция като най-корумпираната държава в Европейския съюз, а Центърът за проучване на демокрацията в София отчита даването на 150 000 подкупа от българи всеки месец.

"Уикилийкс" разкрива как организираната престъпност не се ограничила само с подкупите, а с директно участие в избирането на властта, се чете още в статията на "Гардиън".

"Премиерът Бойко Борисов, бивш пожарникар и бодигард с черен колан по карате, водеше кампанията си с обещанието за борба с корупцията, но три години след влизането му във власт, той все още не е доказал, че е достатъчно твърд, за да действа", пишат още от изданието.

Според британските журналисти столицата София има малко дългове и националната икономика е стабилна. Но предвид глобалната икономическа криза, една трета от домакинствата се лишават от елементарни услуги и основни храни.

Осем процента пък пропускат да се хранят, очат данни на Световната банка.

Основният факт на българския живот остава скалъпеният преход след падането на комунизма: трагедия от хаос и грабежи, за които вина носят местните елити и Вашингтон. Днешният посетител на София забелязва малко, като оставим настрана моловете, които се строят за обществеността.

Българите, които са живели по времето на комунизма, изразяват носталгията си за него на всяко гласуване. Стотици хиляди от децата им пък просто емигрират, намалявайки населението, но подпомагат семействата си с парични преводи.

Българите са прави да погледнат към Европа, защото съдбата на държавата им зависи от европейските проекти и това дали може да бъде изтъкана европейска демократична култура. Това и още няколко домата вероятно, завършва материала на "Гардиън".