Видеоигрите са мъртви

Бургас Лайф

09-12-2012, 09:00

Снимка:

facebook.com

Автор:

Burgasutre

Всичко от Автора

Ако съвременната развлекателна индустрия имаше чувства, тя би се обидила от допотопния израз "видеоигри"

Тези от нас, които не се забавляват във виртуалния свят по един или друг начин, са единици. Без значение дали сте фенове на дългите и сложни саги, съществуващи в рамките на цели поредици от видеоигри, на бързи и неангажиращи заглавия като Angry Birds или на емулации на добрите стари настолни игри, вие сте геймър. Противно на схващанията на някои пуритани, в това определение няма нищо срамно, пише hicomm.bg. 

Концепцията за съвременната развлекателна индустрия изостава с няколко години от същинското й състояние, както се случва и с музиката, и макар и до по-малка степен – с киното. Изразът "видеоигри" продължава да се използва масово за всички форми на интерактивно забавление, без значение от устройство, продължителност и характер на самата игра. Игри ли са обаче съвременните видеоигри? 

Както обикновено целта на статията не е да промени схващанията ви, а да стимулира разсъждения по темата, които се надявам да споделите в коментарите. 

Нека играем. 

80-те отминаха преди около 20 години

Изразът видеоигри предхожда 80-те, но повечето от нас със сигурност асоциират класическото му значение именно със заглавията, излезли преди 90-те. Видеоигри в конкретния смисъл на думата са аркадните машини, за които плащаме с жетон или монета, а впоследствие и техните подобия, налични за конзоли и PC/Mac. Всъщност терминът не описва конкретното устройство, на което играем, а характера на играта. В този ред на мисли заглавия като TETRIS, Super Mario и дори Pong са класически пример за видеоигри. 

80-те обаче отминаха отдавна, а последните помени от тях, които се намират в 90-те, също са минало. Ако съвременната развлекателна индустрия имаше чувства, тя би се обидила от допотопния израз "видеоигри". Човешката природа има навика да обобщава, поради което, макар и подсъзнателно, всички ние бихме искали да обединим максимален брой различни типове забавления под общ термин. Особеностите на съвремието обаче не предполагат това, тъй като между някои видове видеоигри има огромна пропаст, която не позволява да ги поставим под общ знаменател. 

Обобщено: "видеоигри" е остарял и неподходящ начин да опишем това, което играем в наши дни. 

Не на крайностите

 Стремежът към отричане е също толкова силен, колкото този за обобщаване. Предпочитаме да изберем нещо, което харесаме, и да заклеймим всички останали негови алтернативи или конкуренти, дори те да са по-скоро близки до него. Примерите са много: iOS – Android,Mac – Windows, PlayStation –Xbox, футболни отбори, чай – кафе и редица други. Както вече отбелязахме в статията "Заслужава ли си iPhone 5?", съвременният характер на технологичната индустрия не предполага подобно взаимоизключване. Същото се отнася и за гейминга. 

Вероятно не предполагате, но в мрежата се водят яростни спорове за това, дали мобилните игри все пак са игри, в които често можем да открием изказвания от рода на "Да наречеш Angry Birds видеоигра е обида за индустрията". Сами разбирате, че подобни ограничения не водят към нищо хубаво. 

Търсенето на истинското и чисто "нещо" обикновено разпалва вражда, но поглеждайки отвъд безсмислените конфликти, всъщност истинско и чисто нещо не трябва да съществува.

Видовете забавления

Ако все още играете ретро класики, няма никакъв проблем да ги наричате видеоигри. Съвременният гейминг обаче е много по-разнообразен, както може да видите в долната бърза класификация, която не претендира за пълнота или коректност. В подкрепа на идеята на статията игрите не са сегментирани по платформи, а по особеностите на геймплея.

- игри от филмов тип 

"Видеоигри" вероятно е най-груба обида за филмовите игри. Под такива разбираме фотореалистични франчайзи с няколко части, сложна история и разнообразен геймплей, които буквално ни поглъщат. В основата си те са развлекателни, но изискват внимание и посвещаване на известно време. Пример за това са Assassin's Creed, Bioshock, Mass Effect, Dishonoredи други заглавия с многочасов геймплей, за предпочитане с нелинейна история и множество елементи и начини на игра. Бихме могли да ги разгледаме като филми, в които решенията на протагониста/протагонистите се вземат от вас. 

- втори свят

Да, става въпрос именно за "опасния" тип игри, които родителите на тийнейджъри предпочитат да не се появяват в дома им. "Вторият свят" може  да има режим на кампания, но забавленията далеч не свършват след нея. Всъщност в даден момент MMORPG и подобните жанрове се превръщат от забавление във важен момент от живота на геймъра. Важен аспект е социалният характер на заглавия катоWorld of Warcraft, който има и основна роля за задържането на вниманието за толкова много време. 

- физически (моушън) забавления

Все по-популярни стават заглавията, в които тялото ви е контролерът. Те са налични заNintendo Wii/Wii U, PlayStation 3 с Move иXbox 360 с Kinect. Как бихме могли да ги наречем "видеоигри", когато сходствата с класическите заглавия от миналото са минимални?

Целта на моушън игрите не е само забавление, но и поддържане на физическата активност в рамките на затворена среда, без това да е досадно, подобно на класическия фитнес. И преди да преминем към следващия тип игри, важно е да отбележим, че класическите игри с добавена моушън поддръжка не влизат в тази категория. 

- спортни игри и симулатори

Един от жанровете, които не загубиха своята популярност през годините, е този на симулаторите. Без значение дали става въпрос за футбол, рейсинг или голф, фен базата на този тип игри се запазва. Наблюдаваме и пресичания с някои от останалите типове забавления, като например рейсинг игри с история и нелинеен характер. 

- ежедневни (кежуъл) игри

 Именно мобилният гейминг отбеляза бързия и траен възход на игрите, известни като "убийци на време". Те нямат твърде сложна история или такава отсъства напълно, евтини или безплатни са и могат да бъдат стартирани или възобновени по всяко време и на всяко място. Често изискват свързаност най-вече за социални интеракции, но това не е задължително. Убиват ли този тип игри "сериозното лице на гейминга"? Ни най-малко. Сами знаете, че те могат да бъдат също толкова забавни, колкото продължителни и сложни заглавия, струващи в пъти повече време и пари. 

Пример за ежедневни игри са Angry Birds, Cut the Rope, Letterpress, Word with Friends, Temple Run, Minigore и др. 

- посочи и кликни

 Игрите, в които взетите от вас решения имат наистина важно значение за развитието на историята, стават все по-малко. Това е и причината те да стават по-ценени от критици и геймъри. Няма да сбъркаме, ако отбележим, че този тип игри не са за всички. Свикналите с репететивни шутъри геймъри се отегчават от воденето на диалози, а идеята, че всяко взето решение може да промени развоя на събитията, е натоварващо много повече от напечена престрелка, в която, дори да умрете, възкръсвате на почти същото място. 

Пример за невероятна актуална посочи и кликни игра е Walking Dead: The Game, базирана на едноименния сериал. Възможно е това да е една от най-добрите игри за 2012 г., макар подобна оценка да е крайно субективна.