Нов епизод от ислямистката сага в Пазарджик

Животът

17-12-2012, 07:31

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Продължава делото срещу 13-те имами за радикални проповеди

В Пазарджик за днес е насрочено поредното заседание по делото срещу 13-те имами за проповядване на радикален ислям. Очаква се магистратите да изслушат експертите по делото.

Пред Съдебната палата отново ще има протест на националисти, които по техни думи помагат на съда да гледа обективно делото. Към момента прокуратурата все още опитва да докаже тезта си. На предно заседание свидетел по делото твърдеше, че е бил тормозен от хора, които са се представили като служители на ДАНС.

Муафак ал Асад разказа пред съда, че е бил тормозен да подпише молба, в която се отказва от преводач. Той разказа, че автомобилът му е бил спрян на пътя София–Сърница. Возилото, което пресякло пътя му, първо било без специални светлини, после сложили буркан. Асад разказа, че заради тормоза синът му заминал за Сирия. На предните заседания се говореше и за догматични различия, спорове и формулировки, които според обвиняемите не могат да бъдат предмет на съда.

Кога ще стане ние да посегнем на българския народ. Нали това е обща наша родина за всички, каза един от жителите на град Сърница. Ние сме общо цяло. Няма разделение. Аз колко българи приятели имам, с всички се уважаваме, искам така да бъде, допълни той.

Хората от този родопски град са обидени и огорчени от обвиненията за радикален ислям, отправени към техния имам Саид Мутлу. Проповедите му са свързани с всекидневието и това да е по-морално обществото, казва друг жител на Сърница - Исмаил. Ислям е много широко понятие. Всички са присъствали на неговите проповеди и те нямат нищо общо с това, което се говори. Много псевдоразбирачи започнаха да обсъждат и се говорят нереални неща, твърди той.

Нашите проповеди са актуални, ние гледаме да вървим с времето и да насочваме хората към добро. Това ни е принцип и никога не се стремим да подтикваме хората към лошо, както ни обвиниха, заяви имамът Саид Мутлу от Сърница пред БГНЕС. Никой не може да го докаже и покаже това, за което ни обвиниха. То е за проповядване на антидемократична идеология. Много широко понятие е това. Обвинението е по член108, по който са съдили едно време дисидентите. Антидемократична идеология означава, че едва ли не ще правим преврат и ще сменяме властта, каза Саид Мутлу.

Другият член е за насаждане на етническа омраза, демек сме говорили срещу християните. Или срещу друговерците, че не трябва да ги зачитаме. Точно обратното, винаги сме говорили, че трябва да бъдем толерантни и да спазваме правата на всеки един. Нашата религия държи изключително много на човешкото отношение към всеки - дори към животните, какво остава за хората, които са създания на Аллах и всеки човек има достойнство, право на живот, на чест. Основните човешки права са застъпени в Корана. Ниенямаме никакво основание да се мразим и да се убиваме, това сме го доказали от векове със съвместно съществуване. Някой сега иска да намери нещо, което го няма, каза още Мутлу.

Аз също съм един от обвиняемите. Честно да ви кажа това обвинение все още не е ясно за българското общество, за международната общност, разбира се и за мен, добави Неджми Дъбов, районен мюфтия на област Смолян. Тъй като обвинението в проповядване на антидемократични ценности е много общо. Самото проповядване, изразяване на мнение, позиция не е ли част от самата демокрация, пита той. Дъбов също е сред обвинените по делото за радикален ислям.

Само бих могъл да гадая кой има полза, но със сигурност това е против националния интерес. Това е против авторитета на България пред Европа и света. Това дело е прецедент. Този процес се наблюдава от европейски наблюдатели и от международни медии, институции. Убеден съм, че до този момент не носи никакви позитиви. Напротив, негативите са много повече. Ние не ги създаваме, ние се опитваме да спазваме и това насърчаваме нашите миряни – да спазват и да се придържат към законите на държавата. Никой не е проповядвал или агитирал нещо анти-демократично, анти-конституционно, анти-държавно. Това са неща, които за нас са твърде чужди като понятия, казва Дъбов.

На 18 септември съдът даде ход на делото срещу 13 подсъдими за проповядване на радикален ислям. Повечето подсъдими са имами от областите Пазарджик, Смолян и Благоевград. Стотици жители от Пазарджишко, Благоевградско и Смолянско на същия ден обградиха сградата на Пазарджишкия окръжен съд. Те обясниха присъствието си с желанието да окажат морална подкрепа на 13-те обвинени в проповядване на салафизъм. В подкрепа на подсъдимите и на следващите заседания по делото дойдоха десетки жители от Пазарджишко.